04:03
Pojďme se společně podívat, jak vlastně vzniká nádhera jménem vločka. Co ovlivňuje dokonalý tvar ledových květů? Mohou být na světě dvě vločky stejného tvaru?
Dnes budou Brďa zajímat kameny, horniny, krápníky, štěrk, oblázky, skály, kamenné stavby, základní kameny, krápníky nebo minerály. Dozví se třeba to, že i černé a hnědé uhlí jsou vlastně kameny a že beton je kámen vytvořený uměle. Použije barevné kamínky k tvorbě mozaiky.
Když děti učí telka! Pojďte si společně se staršími žáky na konkrétních příkladech ukázat rozdíl mezi živou a neživou přírodou. Budeme poznávat některé horniny a nerosty. Rozdělíme si přírodniny na živé a neživé.
Magnety jsou všude kolem nás, používáme je v elektronice, ale třeba i barvách. Nevěříte? Přesvědčte se ve videu z Wifiny, kde se dozvíte o magnetech mnohem víc.
Víte, podle čeho dostala Amatérská jeskyně své jméno a proč není přístupná veřejnosti? V jedné minutě vám představíme malé zázraky fauny a flóry v naší zemi.
Obyvatelé městečka v Indonésii se naučili zpracovávat hnijící odpadky z nedaleké skládky. Vyrábějí z nich zemní plyn, který mohou využívat k vaření. Na to, jak takový proces funguje, se podívejte ve videu.
Wifina nám v tomto díle představí, jakým způsobem se změnilo předpovídání počasí za sto let. Meteorologie dnes vychází hlavně z informací o stavu atmosféry na mnoha různých místech ve stejném čase. Ukážeme si spoustu zajímavých přístrojů, které najdeme v meteorologické budce, vypustíme meteorologický balón.
Bude zima, bude mráz. To se zpívá v jedné lidové písničce. Co je to vlastně mráz? Proč nám mrazem červenají tváře? A umí mráz malovat? A jak nám mráz pomáhá objevovat minulost? Pojďme společně objevovat tajemné rozmary zimní přírody.
13 369
749
4 559
1 255
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.