02:41
Pořad se věnuje válce v Jugoslávii. Byl to nejkrvavější konflikt na starém kontinentě od konce druhé světové války, který přinesl statisíce mrtvých a miliony vyhnaných. Rozpad Jugoslávie, který změnil mapu Evropy, začal roku 1991.
Ukázka ze zpravodajské relace obsahuje kromě komentáře také autentické záběry svržení atomové bomby na Hirošimu a Nagasaki. Tato akce měla za následek obrovské ztráty na životech. Zároveň ale vedla k tomu, že nebyla realizována invaze amerických vojáků do Japonska. Do týdne od události Japonské císařství kapitulovalo.
Pasáž detailně popisuje způsob spáchání sarajevského atentátu na Františka Ferdinanda d'Este, arcivévodu a následníka rakousko-uherského trůnu. Atentát v Sarajevu je považován za jednu z příčin první světové války.
Pořad krátce vysvětluje, co to byly sovětské gulagy neboli koncentrační vězeňské tábory a jak a proč tato zařízení vůbec vznikla. K čemu sloužila a jaké problémy měla řešit. Co vlastně znamená zkratka gulag? Jaké byly kruté osudy odsouzených?
Ukrajinští obrozenci a nacionalisté ve 20. století. Marné i tragické pokusy o samostatný stát, který se nikomu nechtělo jen tak dát. A jakou roli v jejich snažení hrálo působení Ukrajinců u nás za první republiky? Kdo jsou to Rusíni? Jak probíhalo ukrajinské národní obrození?
Pasáž popisuje zásobování a hlad v Rakousku-Uhersku během první světové války, analyzuje jeho příčiny a dopad na výsledek války.
Video mapuje osudy českých vojáků ve vzpomínkách jejich potomků. Využívá jejich zápisníků, deníků, fotografií a také dobové filmové záběry. V ukázce uslyšíme vzpomínky legionářů Josefa Laciny a Jana Hanáka z doby bojů ve Francii v roce 1918, kdy se Německo posíleno o vojáky z východní fronty pokouší o novou ofenzivu. Po výzvě Národní rady se přihlásili na mobilizaci.
Československým fotbalistům se před odjezdem na mistrovství světa 1934 nevěřilo. Fotbalisté neměli dokonce ani svého trenéra, mužstvo tehdy vedl zapomenutý sportovní novinář a fotbalový funkcionář Karel Petrů. Ten však s týmem dosáhl senzačního úspěchu, stříbrné medaile. Sportovní znalci si možná vybaví jméno legendárního brankáře Františka Pláničky či nejlepšího střelce mistrovství Oldřicha Nejedlého. Málokdo však ví, že v semifinále porazili českoslovenští fotbalisté Němce 3:1 před očima Adolfa Hitlera. Finálový zápas Československa a Itálie osobně sledoval s dalšími 55 tisíci diváky Benito Mussolini. Ve finále českoslovenští fotbalisté podlehli Italům po statečném výkonu 1:2.
13 496
756
4 598
1 305
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.