02:41
Pořad se věnuje válce v Jugoslávii. Byl to nejkrvavější konflikt na starém kontinentě od konce druhé světové války, který přinesl statisíce mrtvých a miliony vyhnaných. Rozpad Jugoslávie, který změnil mapu Evropy, začal roku 1991.
Ukázka ze zpravodajské relace obsahuje kromě komentáře také autentické záběry svržení atomové bomby na Hirošimu a Nagasaki. Tato akce měla za následek obrovské ztráty na životech. Zároveň ale vedla k tomu, že nebyla realizována invaze amerických vojáků do Japonska. Do týdne od události Japonské císařství kapitulovalo.
Pasáž detailně popisuje způsob spáchání sarajevského atentátu na Františka Ferdinanda d'Este, arcivévodu a následníka rakousko-uherského trůnu. Atentát v Sarajevu je považován za jednu z příčin první světové války.
Pořad krátce vysvětluje, co to byly sovětské gulagy neboli koncentrační vězeňské tábory a jak a proč tato zařízení vůbec vznikla. K čemu sloužila a jaké problémy měla řešit. Co vlastně znamená zkratka gulag? Jaké byly kruté osudy odsouzených?
Pevnost La Mola na nejvýchodnějším bodě Menorky měla chránit přístup do mahonského přístavu, kde se zásobovaly britské a francouzské obchodní lodě. Než však byla pevnost dostavěna, přestala odpovídat tehdejším trendům, od 90. let se postupně rozpadala, dnes je snaha o její zachování. Video mimo jiné připomene dějiny ostrova a vliv Britů a Francouzů.
Velké automobilové závody se jezdily zprvu jako Velké ceny. A protože potřebovaly pravidla, vznikl dokument s názvem Formule 1, soubor technických předpisů, které musí závodící auta splňovat. Ten se později přenesl na samotné závody. Existují také Formule 2 a 3. Jaká pravidla to ale vlastně byla a jak se slovo pro předpis stalo synonymem pro závodní auto? Podívejte se.
V únoru 1945 proběhla další z konferencí tzv. Velké trojky, tentokrát v Jaltě na Krymu. Co bylo hlavním předmětem jednání na této konferenci? A jaké mýty ohledně východoevropských států jsou s ní často spojovány? O tom se více dozvíme v rozhovoru s historikem.
„Jestliže vydáte Moravskou Ostravu, vydáte Německo! Moravskou Ostravu je nutno udržet stůj co stůj!" To jsou slova Adolfa Hitlera ke konci 2. světové války. Ostravsko představovalo pro nacistické Německo stěžejní průmyslovou oblast i důležitý infrastrukturní uzel. Jak tedy vypadala situace na Ostravsku na konci 2. světové války? Dozvíme se v debatě odborníků v pořadu Historie.cs.
13 495
756
4 597
1 302
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.