02:59
Vraťme se na chvíli do 4. století a připomeňme si světce, který symbolizuje příchod zimy. Svatý Martin ve skutečnosti nejezdil na bílém koni, ale lidé vypozorovali, že kolem svátku sv. Martina padal první sníh. Pranostika „Svatý Martin přijíždí na bílém koni“ je známá, ale znáte některou z legend o tomto světci?
V předvečer svého svátku nás chodí Mikuláš obdarovávat za doprovodu čerta a anděla. Co ale o tomto biskupovi víme z legendy? Komu pomohl? A jaká jiná vánoční osobnost se podle něj jmenuje? To se dozvíte z animované historie.
Sýček obecný je malá sova velikosti kosa. Dřív byl u nás k vidění i slyšení na každém rohu, ale dnes jich tu žije už jen několik desítek a je silně ohrožený. Jak to? Jak se zapojit do záchrany sýčka? A proč naši předkové věřili, že sýček přináší smrt? https://www.seznam.cz/
V pořadu Terčin zvířecí svět se spolu s Inžou seznámíte se zvířaty, která by sama nepřežila a potřebují pomoc záchranných stanic. Tyto útulky jsou nejen pro psy a kočky. Snaží se tu napravit škody, které jsme na zvířatech napáchali.
Stalo se vám někdy, že jste v cizí zemi nevěděli, jak se zachovat? Dnes se dozvíte, jak takové situace řešit. Také se dozvíte, jaké naše tradice se cizincům líbí a jaké jim naopak přijdou zvláštní.
Copak má telefonování společného s etiketou? Používání mobilu při stolování, v tramvaji nebo při řízení automobilu má také svá pravidla. Všeobecně platí, že bychom měli telefonovat tak, abychom ostatní nerušili. Myslet na druhé a neobtěžovat je. Prostě být taktní a to není právě jednoduché. Pokusme se o to.
Co je to strach? Jak to vypadá, když máme strach? Jak zahrát strach? Na tyto otázky hledali odpověď děti i dospělí. Dokážete na ně najít odpověď i vy?
V tomto díle Splněných přání se s Davidem podíváme, co je třeba k tomu, aby se někdo mohl stát profesionálním rybářem. Zdaleka to není tak snadné jako prodávat kapry u stánku. Profesionální rybář musí vystudovat Střední rybářskou školu.
Víte, který pták má křídla, ale neumí létat a proč mají ptáci tělo pokryté peřím? Víte, proč se v zimě staví ptáčkům budky a jak na výrobu krmítka? Kteří ptáci jsou stěhovaví? Brďo dnes zkoumá záhady ptačí říše.
Věděli jste, co všechno dokáže ulovit vydra říční? V jedné minutě vám představíme malé zázraky fauny a flory v naší zemi.
Že kráva mléko dává, to asi všichni víme. Ale co všechno to obnáší a jaké další výrobky se dají z kravského mléka udělat? Zavítáme na kravskou farmu a na všechno se podíváme. Věděli jste, že na dojení jsou speciálně zkonstruovaní roboti? A v jaké zemi mají krávy práva a svobodu srovnatelné s lidmi?
Bojíte se myší? Chováte domácí mazlíčky, jako jsou morčata, osmáci nebo pískomilové? Brďo vás provede světem hlodavců. Prozradí vám, že nejmenším hlodavcem je rejsek, kterého si lidé často pletou s myškou, anebo že k hlodavcům patří i pichlavý dikobraz. Dozvíte se, jak na chov pískomila i jak žije veverka nebo bobr.
Chytrá žížala radí dětem, jak se správně chovat k naší planetě. Třídění odpadu je dnes již samozřejmé. Každé malé dítě ví, jakou barvu má kontejner na starý papír. Co do něj patří a co ne. Co šetříme, když papír recyklujeme? Víte to? S dětmi a jejich kamarádkou žížalou to dnes probereme.
Pořad ukazuje, jak to chodí, když někomu předáváme květinu. Jaké zásady při tom musíme dodržet?
Jak pracuje hrnčíř a co všechno dříve vyráběl do domácnosti? Hrnčířství je představeno jako starobylé řemeslo s dlouhou historií.
Většina z vás už se s nimi někdy setkala. Pochází z USA a původně vznikly jako atrakce pro pobavení. Nakonec se však ukázalo, že může jít o velmi užitečnou věc, a tak už o dva roky později začaly usnadňovat život lidem. Řeč je o pohyblivých schodech, které tu jsou s námi už více než sto let.
13 495
756
4 597
1 305
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.