04:04
Představení svatého Václava, českého knížete a patrona českého národa. V mnoha ohledech se neshodl s mladším bratrem Boleslavem, což se mu stalo osudným.
Legenda o praotci Čechovi, který přivedl svůj lid na horu Říp. V jejím okolí pak jeho následovníci nalezli nový domov a pojmenovali ho po svém vůdci – Čechy.
Za vlády císaře Karla IV. vzkvétá v českých zemích stavitelská činnost. V ukázce je zábavnou formou zachyceno, jak se za pomoci Petra Parléře stává z Prahy gotická metropole.
Popis života Karla IV. od jeho šestnácti let až do jeho smrti. Pořad popisuje jeho vládu i zakladatelskou činnost s důrazem na hrad Karlštejn.
Kupec Sámo úspěšně vede Slovany v boji proti Avarům a poté zakládá slavnou Sámovu říši. Později však musí čelit vojsku franského krále Dagoberta.
Česká šlechtična Zdislava z Lemberka nejenom zakládala kláštery a špitály, ale dokonce se sama o nemocné starala. Byla tak obětavá a mimořádná, že byla nakonec v roce 1995 prohlášena za svatou.
Zjistěte, jak probíhá proces svatořečení.
Za vlády posledních Přemyslovců vypukla na místě dnešní Kutné Hory stříbrná horečka. Nález bohatého ložiska stříbrné rudy udělal z osady velmi brzo město, které se záhy stalo městem nezcizitelným královské koruně. Václav II. vydal v roce 1300 velmi promyšlený horní zákoník, kde stanovil královská práva, stanovil pevnou pracovní dobu, zavedl jednotnou minci a dal razit v Kutné Hoře jednu z nejvýznamnějších mincí středověku, pražský groš.
Rostoucí moc Rožmberků na českém jihu ohrožovala královské zájmy posledních Přemyslovců. Ti měli v této části svého království sice město Písek a hrad Zvíkov, ale král Přemysl Otakar II. se rozhodl posílit svoji moc v jižních Čechách založením nového města, Budějovic. Došlo k tomu roku 1265 a dodnes můžeme na mapě rozeznat pravidelnou strukturu ulic založeného města.
V čase neuspokojivého vývoje v českých zemích po smrti posledního přemyslovského krále Václava III. se zástupci domácího kléru i šlechty upínají k naději sňatku mladé Elišky Přemyslovny, dcery zesnulého a uznávaného Václava II. Za vhodného ženicha a budoucího českého krále vybrali Jana, syna tehdejšího významného politika evropských rozměrů, římského krále Jindřicha VII. z rodu Lucemburků. To se vzhledem ke stoupajícímu vlivu Lucemburků v Evropě jeví jako geniální tah. Ale co na to nevěsta?
Největší sbírku relikvií u nás obsahuje Svatovítský poklad. Tyto relikvie začali shromažďovat nejprve Přemyslovci, nejvíc ale sbírku rozvinul nejvýznamnější sběratel relikvií Karel IV., velký fanoušek mystiky. Věřil, že shromáždí-li do českých zemí všechny relikvie Kristova utrpení, tak tam sestoupí Kristus v den posledního soudu. Tyto relikvie tak podle něj byly zárukou spásy celé země.
11 728
628
3 557
1 051
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.