04:08
Toulavá kamera nás zavede do Českého ráje, který patří mezi turisty k nejnavštěvovanějším lokalitám naší země. Možná ale nevíte, že před necelými sto lety nechybělo málo a celá oblast plná skal a vyhlídek mohla být pro běžné občany nepřístupná. Jedno ze zdejších nejromantičtějších míst – Mariánskou vyhlídku mine málokterý návštěvník. Jako na dlani z ní před sebou máte zříceninu hradu Trosky a Hruboskalské kamenné město i se zámkem, který býval sídlem majitelů zdejšího panství.
Toulavá kamera nám představí horu Poledník, která se tyčí do výšky 1315 metrů nad mořem nedaleko obce Prášily. Mezi ostatními šumavskými obry ji poznáte snadno. Její dominantou je totiž nepřehlédnutelná sedmatřicetimetrová věž. Dnes Poledník nabízí krásné výhledy, ale za minulého režimu bylo důležitější, že se nachází kousek od státní hranice s Německem a směrem k ní mu v cestě nestojí žádná jiná podobně vysoká hora.
Toulavá kamera nám v tomto díle představí Jurkovičovu rozhlednu. Snad všichni milovníci Beskyd znají malebné stavby, jejichž autorem je architekt slovenského původu Dušan Jurkovič. Maměnka i Libušín jsou legendami nejen na Pustevnách. Od rozhledny se vydáme po naučné stezce do okolní krásné přírody.
Wifina nám v tomto díle rozšíří náš rozhled. Příběh Petřínské rozhledny v Praze je příběhem nadšení a odhodlání, a tak by byla škoda ho neznat. Víc vám o zázraku techniky 19. století poví Matěj.
V nejvýchodnější části Českého středohoří najdeme Bobří potok. Ten tvoří obří vodopád. Projděte se s námi Bobří soutěskou. V jedné minutě vám představíme malé zázraky fauny a flory v naší zemi.
První dálnice vznikla v Itálii v roce 1924 a měřila pouhých 50 km. Dnes už je to s dálnicemi trochu jinak, dálnice se plánují podle toho, kde jezdí hodně vozidel a jsou tam špatné silnice. Jak dlouho trvá výstavba nové dálnice? To je různé, záleží na tom, jestli se dálnice pouze přestavuje nebo se staví na tzv. zelené louce. Podívejte se, jak taková výstavba dálnice probíhá.
Aljaška je především díky nedotčené přírodě vyhledávaným turistickým cílem. Jaké klima je v jižní části aljašského subkontinentu? Jak ledovce vymodelovaly místní krajinu? A jaká je zde typická fauna i flora?
Když děti učí telka! Naučme se s žáky 5. ročníku něco nového o České republice. Uvědomme si, že se ČR nachází v mírném podnebném pásu. Prozkoumejme povrch ČR. Navštivme města, řeky a pohoří. A objevme chráněné druhy živočichů žijících na našem území.
Pojďme se společně podívat na video o nejstarší dochované kresbě v Čechách. Podle odhadů archeologů vznikla před 7 000 lety. Kresba se nachází v Kateřinské jeskyni v Moravském krasu. Vypadá jako černé čáry na mohutném kameni, kterému se právě proto přezdívá mozek.
Pro jihočeské rybníkáře nastává nejdůležitější den v roce – výlov. Jaká ryba je v českých podmínkách nejfrekventovanější? Kolik tun ryb vylovili rybáři za tři dny z našeho největšího rybníka? A jak takový výlov vlastně probíhá?
Suťová pole a kamenná moře krkonošských hřbetů najdete na Luční hoře. A pak až ve Skandinávii nebo na Uralu. V jedné minutě vám představíme malé zázraky fauny a flory v naší zemi.
Wifina nám v tomto díle rozšíří rozhled. Rozhledna je vyhlídková stavba s vyhlídkovým prostorem, který je výš než okolní terén, aby z něj bylo dobře vidět do okolí. Rozhledny mají nejčastěji tvar vysoké věže, najdou se ale i výjimky. U nás se rozhledny staví už přes 200 let.
13 495
756
4 597
1 301
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.