09:55
Představení svatého Václava, českého knížete a patrona českého národa. V mnoha ohledech se neshodl s mladším bratrem Boleslavem, což se mu stalo osudným.
Po německé invazi do Polska začíná druhá světová válka. Hitler postupně obsazuje další evropské země. Jakou roli sehráli v této době čeští vojáci, především v Anglii a Sovětském svazu?
Jan Amos Komenský je považován za jednoho z největších českých myslitelů a teoretiků pedagogiky vůbec. Jaký dopad mělo jeho učení na současný vzdělávací systém?
S Janem Amosem Komenským se podíváme na to, jak jeho myšlenky ovlivnily školní vzdělávání po celém světě. Tvrdil, že vzdělání a výchova může změnit celý svět. Dodnes platí mnoho didaktických zásad, které vymyslel.
Od roku 1996 slavíme Světový den televize. Ale kdy poprvé proběhl přenos obrázků po telegrafických drátech? Dokážete si dnes představit život bez televize? Kolik hodin denně u ní trávíte?
Věděli byste, co bylo prvním předchůdcem fotoaparátu A jak vlastně fotoaparát, nám dnes již známý jako foťák, funguje ? Nejenom to se dozvíte z této reportáže. Navíc zjistíte, kolik toho mají dnešní foťáky společného se svými předchůdci. A na závěr dostanete návod na malý vědecký pokus.
Výzvu, která byla nazvaná Charta 77, podepsalo několik set občanů tehdejšího Československa. Chtěli upozornit na porušování lidských práv a svobody. Například muzikanti mohli hrát jen to, co jim komunisté schválili. V roce 1976 zavřeli několik muzikantů jen proto, že v písničkách zpívali neslušná slova. Komunisté zakázali otištění Charty v československých novinách.
Nedílnou součástí nejen dlouhých večerů je umělé světlo, které produkují žárovky. Čím se ale svítilo před nimi? Jakým vývojem prošly od dob jejich vynálezce Edisona, jakou měla jeho žárovka nevýhody a jak je to s žárovkami dnes, zjistíte v reportáži z Wifiny.
13 485
756
4 597
1 301
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.