12:03
Vraťme se na chvíli do 4. století a připomeňme si světce, který symbolizuje příchod zimy. Svatý Martin ve skutečnosti nejezdil na bílém koni, ale lidé vypozorovali, že kolem svátku sv. Martina padal první sníh. Pranostika „Svatý Martin přijíždí na bílém koni“ je známá, ale znáte některou z legend o tomto světci?
V předvečer svého svátku nás chodí Mikuláš obdarovávat za doprovodu čerta a anděla. Co ale o tomto biskupovi víme z legendy? Komu pomohl? A jaká jiná vánoční osobnost se podle něj jmenuje? To se dozvíte z animované historie.
Pořad vysvětluje, co je to rodina a jakou má funkci. Popisuje její členy i důvody toho, proč musejí rodiče chodit do práce a děti do školky a do školy. Vysvětluje, co je to rodokmen a kdo všechno do něj patří. Komentuje také příčinu rozvodu rodičů a jeho dopad na rodinu.
Příroda nás opravdu umí potěšit a nabít energií. Umíme se však správně chovat na výletě do přírody? Co se smí a co naopak nesmí dělat? Pojďme si připomenout základní pravidla chování v lese. A nezapomeňte si udělat závěrečný kvíz!
Hotel zná jistě každý. Umíte se v něm chovat? Každý pokoj má svoje číslo a na recepci se musíme přihlásit. Číslo svého pokoje si dobře zapamatujte. Pokud jste v cizině, nemůžete počítat s tím, že se tam domluvíte česky. A další pravidla chování v hotelu? Podívejte se, budou se vám určitě hodit.
V zdravém těle i duch je zdravý. Co má sportování společného s etiketou? Jsou důležitější svaly nebo radost z pohybu? Jak fandit a co znamená ,,fair play“? To se dozvíte v televizní škole slušného chování.
Kdo patří mezi tzv. elitu? Podle autorů ti, co ve společnosti zaujímají vedoucí nebo významnou úlohu, a to díky svým individuálním vlastnostem a společenskému postavení.
V reportáži Zpráviček se podívejte, jaké vánoční zvyky mají v Rumunsku. Dozvíte se, kdo chodí na koledu na Boží hod a co si vaří lidé na venkově.
Představíme si úplný základ zemědělských strojů. Stroj, který sklízí obilí z našich polí, žací mlátička, tak se přezdívá kombajnu. Dnešní moderní kombajny mají v sobě zabudované GPS navigace a jsou schopny fungovat téměř bez řidiče. Představte si, že zvládnou i vypočítat, kolik obilí sklidily. Divíte se? No, Jonáš s Karlem se divili taky.
Kdo nechtěl být jako malý popelářem? Zajezdit si na stupínku kukavozu a zvládnout nakládku a vykládku popelnic? Jenže být popelářem je poměrně náročná profese, která s sebou nese také určitou zodpovědnost. Za co? Co všechno profese popeláře obnáší, se dozvíte v reportáži z Wifiny.
Žádná narozeninová oslava se neobejde bez pořádného dortu, ale není dort jako dort. A to už od středověku. Některé dorty ukrývají i překvapení. Dnes se dozvíme trochu z historie jejich pečení. Dorty, třeba ty svatební, jsou spojeny také s různými zvyky a pověrami. Dovedete si představit dort, do kterého se vejde celá kapela?
Pojďme se společně podívat, co znamenají některé velikonoční symboly. K Velikonocům patří třeba květy jívy neboli kočičky, ty prý připomínají palmové listy, kterými obyvatelé Jeruzaléma vítali příchod Ježíše Krista. Šlehání dívek pomlázkou má zase připomínat hromy a blesky při první jarní bouřce. A to už od dob, kdy staří Slované uctívali bohyni jara jménem Vesna. A proč barvíme vajíčka?
13 343
747
4 559
1 255
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.