11:20
Vraťme se na chvíli do 4. století a připomeňme si světce, který symbolizuje příchod zimy. Svatý Martin ve skutečnosti nejezdil na bílém koni, ale lidé vypozorovali, že kolem svátku sv. Martina padal první sníh. Pranostika „Svatý Martin přijíždí na bílém koni“ je známá, ale znáte některou z legend o tomto světci?
V předvečer svého svátku nás chodí Mikuláš obdarovávat za doprovodu čerta a anděla. Co ale o tomto biskupovi víme z legendy? Komu pomohl? A jaká jiná vánoční osobnost se podle něj jmenuje? To se dozvíte z animované historie.
Pořad vysvětluje, co je to rodina a jakou má funkci. Popisuje její členy i důvody toho, proč musejí rodiče chodit do práce a děti do školky a do školy. Vysvětluje, co je to rodokmen a kdo všechno do něj patří. Komentuje také příčinu rozvodu rodičů a jeho dopad na rodinu.
Mají děti doma pomáhat? Ano, protože mají oplatit rodičům jejich péči. Pomoc rodičům je samozřejmost. Ale ne všechny domácí práce jsou pro děti vhodné. Záleží na tom, jak se doma domluvíte.
Co znamená slovo ekologie? Mají ekologičtí aktivisté opravdu ekologické uvažování? Jak to všechno souvisí s životním prostředím? Co je značka eko? Odpovědi, nejen na tyto otázky, na vás už čekají ve videu. Video je vhodné také jako doplňková aktivita k výuce češtiny pro cizince. Úryvek spadá do širšího okruhu videí, které se zaměřují na rozvoj odborné slovní zásoby. Je vhodné pro žáky s dobrou komunikativní znalostí češtiny.
Vánoce jsou pro nás spojeny s bohatě prostřeným stolem, na němž nesmí chybět spousta dobrot. Každá rodina má své oblíbené pokrmy. Naše chutě i možnosti se mění. A jak to bylo s vánočními jídly v minulosti? Podívejte se.
Pojďme se společně podívat na video o tom, jak lze ušetřit na energiích. O nutnosti šetřit energiemi slyšíme čím dál tím častěji. Můžeme například používat úsporné žárovky. Šetřit energií můžeme doma i ve škole. Zbytečně také plýtváme vodou a největší vliv na to má naše hygiena. Proč?
Víte, že jogurt vznikl vlastně omylem a čokoláda byla kdysi považována za lék? Na čem si pochutnávali lovci a sběrači nebo proč v Indii nejedí hovězí maso? Kdo je vegetarián, co je to obezita a jak se připravují palačinky? Máte svoje oblíbené jídlo? Tak začněte s Brďem zkoumat.
Klárka má starosti: jde do nové školy a nikoho tam nezná. Jak se má představit? Pohádkové království etikety a Mistr E určitě pomohou. To, kdo, kdy a komu první podává ruku, má svá pravidla. Vyzkoušíme si různé situace, vysvětlíme si je a na závěr si opět dáme krátký kvíz. A když budete chtít, vyzkoušejte si to také, určitě se vám znalost těchto pravidel bude hodit.
Pořad o rozlišování pohlaví u lidí i zvířat. Jaké znaky jsou typické pro holku a jaké pro kluka? Vztahy mezi samci a samicemi existují i v přírodě.
Brďo zjišťuje, jak se vyrábí papír. Jsou to hodně stlačená vlákna rostlin, nejčastěji získaná ze smrkového dřeva. Před vynálezem papíru se psalo na různé materiály, ale papír je rychle překonal. Při jeho výrobě se zpracovává i použitý papír. A co je vyrobeno z papíru? To se budete divit. Nejenom papírové kapesníčky, ale dokonce i oblečení.
O 3D tiskárnách jste jistě už slyšeli, ale že by se daly tisknout i sladkosti? V krátké reportáži se dozvíte, že v Německu si dle svého návrhu můžete sladkou laskominu vytisknout ve speciálním 3D tisku.
13 317
747
4 556
1 251
69
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.