24:21
Legenda o praotci Čechovi, který přivedl svůj lid na horu Říp. V jejím okolí pak jeho následovníci nalezli nový domov a pojmenovali ho po svém vůdci – Čechy.
Za vlády císaře Karla IV. vzkvétá v českých zemích stavitelská činnost. V ukázce je zábavnou formou zachyceno, jak se za pomoci Petra Parléře stává z Prahy gotická metropole.
Popis života Karla IV. od jeho šestnácti let až do jeho smrti. Pořad popisuje jeho vládu i zakladatelskou činnost s důrazem na hrad Karlštejn.
Od roku 1402 se v Betlémské kapli Jan Hus zasazoval o mravní principy a ideály pravého křesťanství, což jej přivedlo do klatby a posléze až před církevní koncil v Kostnici a k smrti na hranici. Dokument přináší portrét významné osobnosti našich dějin, jejíž názory i upálení radikalizovaly společnost a vyústily v husitské hnutí.
Představení svatého Václava, českého knížete a patrona českého národa. V mnoha ohledech se neshodl s mladším bratrem Boleslavem, což se mu stalo osudným.
Pořad formou scének, skečů, fiktivních rozhovorů a reportáží zachycuje nejstarší českou historii. V sedmém století na našem území podle franské kroniky existoval Sámův kmenový svaz, který vznikl na obranu proti Avarům a Frankům.
Vyzkoušejte, jak dobře znají vaši žáci osobnosti českých dějin. Kromě toho, že si procvičí své znalosti z hodin dějepisu, budou se také skvěle bavit.
O dějinách Velké Moravy se dovídáme především z archeologických vykopávek. Jedna událost z nich učinila velký mezník v kulturní historii všech Slovanů. Tou událostí je příchod byzantských učenců Cyrila a Metoděje. Díky jejich působení vznikly na území Velké Moravy nejen další kostelní stavby, ale hlavně písmo a jazyk starých Slovanů. Co jejich příchodu předcházelo a jaké komplikace se s ním pojí?
V animované ukázce je zábavnou formou zachycen život svatého Vojtěcha, druhého českého arcibiskupa a jednoho ze dvou přeživších Slavníkovců, který na svých misiích šířil křesťanství.
Po smrti Přemysla Otakara II. nastává v Čechách nepříznivá situace. Jeho syn Václav II. je příliš mladý na vládnutí, a tak se k moci dostane Ota V. Braniborský a následně Záviš z Falkenštejna.
Bratr Soběslava, Oto II. Olomoucký, si nárokuje český trůn, a proto žádá o pomoc císaře Lothara. Společně pak na Soběslava zaútočí, ale podcení jeho vojenské schopnosti a jsou poraženi v bitvě u Chlumce roku 1126.
9 646
376
2 072
851
49
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.