09:43
Zažili jste ten pocit, když jste pro své dítě neměli po ruce odpověď? Ukážeme vám svět dětskýma očima a odpovíme: Proč existují včely?
Pořad děti motivuje úvodní básní „Travička zelená“. Seznamuje je s trávou a názorně vysvětluje, jak tráva roste a k čemu slouží. Dále zkoumá, co vše v trávě žije, a ukazuje, které květiny jsou jedlé a které jsou vhodné jen pro zvířata. Na konci je vysvětleno, co je to seno a k čemu se používá.
Chytrá žížala radí dětem, jak se správně chovat k naší planetě a jak jí můžeme pomoci i my. Hmyzí druhy, které zmizí, již se nikdy neobjeví. Je hmyz užitečný? Co by se stalo, kdyby na naší planetě hmyz nebyl? Narušil by se potravní řetězec a do něj patří i člověk! Proto bychom si měli rozmyslet, jak se ke hmyzu chováme. A co tedy máme dělat? Všechno si vysvětlíme.
Pořad Zpívánky si nejspíš pamatujete ze svého vlastního dětství i vy. Také děti, které se narodily v jednadvacátém století, se mohou seznámit s lidovými písněmi, zvyky, tradicemi a způsobem života, který naši předkové žili. V krátkých příbězích představíme písničky i dobový kontext, ve kterém vznikly. V tomto díle se naučíme píseň: My tři králové.
Pořad ukazuje, co se stane, když se nesprávně vyslovuje písmeno Ř. Na začátku se děti rozcvičí, následuje vysvětlení významů slov při špatné výslovnosti tohoto písmena. Součástí ukázky je i nácvik správné výslovnosti.
Pojďme se společně hýbat! V tomto díle se naučíme pohyb k písni Tráva neroste. Budeme k tomu ale potřebovat kravatu. Že vůbec nechápete proč? Pojďme se tedy podívat a hlavně si vyzkoušet, co nás v tomto díle čeká.
Rozhýbej se a užij si legraci s klasickou hudbou. Společně zjistíme, proč se nám tu začala objevovat vajíčka a seznámíme se s naším největším skladatelem, Bedřichem Smetanou.
Pořad vysvětluje, co by se stalo, kdyby najednou ve slově vypadlo písmenko „Ž“ (lezte/ležte, zebra/žebra…). Následuje „pusomrštná“ rozcvička, procvičení motoriky mluvidel s pohybem. Děti se také seznámí s písní „Žvaní žabák u louže“ a pokusí se ji zdramatizovat.
Tančíte rádi? Tak to jste tady správně. S námi se každý obývák promění v taneční parket. Společně si vyzkoušíme nejrůznější taneční figury, jejich kombinace a variace, nějaké nové si vymyslíme, a hlavně si to užijeme! Jsme tu proto, abychom vás inspirovali a udělali z vás krále či královnu každého tanečního parketu. Dneska si ukážeme, jak to vypadá, když se tančí diskotaneček.
Hra na veverky je méně známá hra, kterou nás naučí Herní slabikář. Na kuny a na veverky, pod tímto názvem hru možná znají skauti. Nejdřív musíme nasbírat hodně šišek a klacků, kterými si vyznačíme domeček, a hra může začít.
Pořad seznamuje děti se správnou výslovností písmen C, Z, S za pomoci dramatizace a hudebně pohybových her. Děti v úvodu absolvují krátkou rozcvičku a následně se dozvědí, proč je potřeba tato písmena správě vyslovovat a dávat pozor, aby nedošlo k jejich záměně. Děti se také seznámí s písní „Kosáci“.
Pořad Zpívánky si nejspíš pamatujete ze svého vlastního dětství i vy. Také děti, které se narodily v jednadvacátém století, se mohou seznámit s lidovými písněmi, zvyky, tradicemi a způsobem života, který naši předkové žili. V krátkých příbězích představíme písničky i dobový kontext, ve kterém vznikly. V tomto díle Zpívánek se naučíme píseň V širém poli studánka.
Pořad ukazuje, co se stane, když se nesprávně vyslovuje písmeno Š. Na začátku se děti rozcvičí, následuje vysvětlení významů slov při špatné výslovnosti tohoto písmena. Součástí ukázky je i nácvik správné výslovnosti.
Když děti učí telka! Vítat jaro písničkou nás naučí Karolína Řepová. V minulém díle jsme vítali jaro říkadlem, nyní k němu ještě přidáme písničku, kterou si procvičíme. Ale to není všechno. Vyrobíme si vlastní perkusní hudební nástroj! Jak na to? To vám ukážeme. Vše doprovodíme pohybem a určitě budeme mít dobrou náladu.
12 978
733
4 417
1 222
69
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.