03:04
Pod pojmem válečný veterán si většina lidí představí spíše účastníka bojů z 2. světové války. Co do počtu však naprosto převládají novodobí váleční veteráni. Věkově pokrývají celou škálu od dvacátníků až po seniory, řada z nich je stále v aktivní službě a samozřejmě se nesmí opominout ani pozůstalí po padlých vojácích. Z těchto různorodých skupin vyplývají i velmi různorodé požadavky na konkrétní pomoc a ČR je dnes v tomto směru na srovnatelné úrovni jako jiné země NATO.
05:34
V 90. letech probíhala série válečných konfliktů na území bývalé Jugoslávie a ani vojáci československé armády na této zahraniční misi nechyběli. Generál Petr Pavel přibližuje pozadí bojů mezi chorvatskou a srbskou stranou a popisuje akci, do níž byl osobně nasazen. Šlo o evakuaci 53 francouzských vojáků, kteří se ocitli na ostřelovaném stanovišti v zóně bojů. Přes různé nebezpečné situace skončila akce úspěšně a české jednotce se dostalo nebývalého poděkování.
03:49
Válka v Perském zálivu znamenala pro armádu první nasazení do válečného konfliktu v novodobých dějinách, tehdy ještě Československa. Na místo byla vyslána protichemická jednotka spolu s dalšími vojáky, a ačkoliv se neúčastnili přímo bojových operací, odvedli velký kus práce a nasbírali cenné zkušenosti. V souvislosti s ozbrojeným konfliktem je namístě také otázka, jak je vymezeno užití síly nebo nutné sebeobrany v rámci misí OSN.
02:27
Zdraví jako hlavní téma předvolební kampaně Joea Bidena. Svým voličům slibuje zachovat dostupné zdravotní pojištění "Obamacare" a rázně bojovat s onemocněním covid-19. Bývalý viceprezident Biden byl vždy pro bezpečné držení zbraní a pokračování politiky Baracka Obamy. Oproti svému soupeři Donaldu Trumpovi má u voličů výhodu, že nevzbuzuje tolik vášně, na svou stranu tak může získat tzv. neutrální voliče.
03:42
Donald Trump a Joe Biden: dva muži, mezi kterými vybírá Amerika v prezidentských volbách 2020. Obyčejně platí, že vítězem se stává ten, kdo získá více hlasů. Ve Spojených státech je to ale komplikovanější. Klíčové slovo ve výsledku volby prezidenta USA bude mít Pensylvánie.
02:18
„V Bílém domě nechceme demokrata," hlásí trumpovci. Obhájí americký prezident Donald Trump své vítězství z roku 2016? O tom rozhodnou prezidentské volby.
04:59
Podpora členství naší země v Evropské unii není v české společnosti tak vysoká, jak by si společenství zasloužilo. Velkou roli v tom hrají i čeští politici, kteří patří často k euroskeptikům. Kromě toho mají ve zvyku jakékoli úspěchy na evropské úrovni prezentovat jen jako své vlastní úspěchy a naopak vše negativní přisuzují Bruselu. Důležitá jsou proto média, která by měla plnit kontrolní funkci, a také vzdělávací instituce, které by měly vychovávat poučené občany s vlastním úsudkem. S podobným problémem se ale na různých úrovních potýkají i jiné státy.
07:17
Armáda České republiky si vytvořila ve společnosti pozitivní obraz, a to především díky účasti na zahraničních misích. Veřejnost si působení českých vojáků v zahraničí váží a i naprostá většina ústavních činitelů jim neváhá vyjádřit podporu. Tato podpora je důležitá, protože nasazení zvláště při ozbrojených konfliktech je fyzicky a psychicky náročné a vojáci se musí mimo jiné vyrovnat i s hrozbou smrti. Hlasy, které volají po stažení vojáků z podobných akcí, bývají jen ojedinělé.
09:30
V České republice, ale nejen v ní, dochází v současné době ke krizi politických stran, přesněji řečeno ke krizi tradičního politického stranictví. V krizi je ale i celý koncept moderní politiky legitimizované skrze politické strany. Ztrácí se také důvěra v tradiční instituce. Jakkoli se to nezdá, může jít o velký problém, protože pokud by zanikl klasický model zastupitelské demokracie, mohl by být nahrazen jiným, třeba nedemokratickým modelem. Historie už ukázala, kam podobné krize mohou vést.
03:04
Bitvou na Bílé hoře utrpěly české stavy porážku. To s sebou přineslo i pokles významu českých zemských sněmů. Po vydání Obnoveného zřízení zemského se změnila nejen skladba zemských sněmů, ale změny se dotkly i kompetencí, pravomocí, způsobu hlasování nebo jednání.
05:36
V Rusku má propaganda silnou tradici. Pochází odtud i zřejmě historicky nejslavnější „fake news“, antisemitský pamflet Protokoly sionských mudrců. Informační, resp. hybridní válce se věnují mnohé oficiální dokumenty, např. Gerasimova doktrína z roku 2013. Účinným nástrojem šíření propagandy jsou státem ovládaná média. Zajímavé je z hlediska manipulace veřejného mínění také využívání heroických okamžiků z minulosti pro vykreslování svých vlastních dějin a národní identity. Nástrojem propagandy se tak stává manipulace s historií.
12:04
Politické procesy, typické pro komunistický režim, probíhaly už před únorem 1948 a pokračovaly v určité podobě až do pádu komunismu. Nejznámější jsou ale procesy z 50. let, které byly často zinscenované, vyznačovaly se neúměrně přísnými tresty a často i popravami. Jejich účelem bylo zastrašení společnosti a likvidace politických konkurentů či tzv. nepřátel lidu. Totalitní režim se o procesy přímo opíral. Vzorem v této činnosti byl režimu Sovětský svaz, kde Stalin během 30. let prováděl masové politické čistky. Politické represe však probíhaly i na regionální úrovni a tresty bývaly někdy udělovány i bez soudů.