Největší portál vzdělávacích videí v ČR
menu

Slovní zásoba

Stupeň vzdělání

Vybrat

Předměty

Vybrat

Délka videa

nerozhoduje do 5 minut do 10 minut do 15 minut do 30 minut do 45 minut nad 45 minut

Našli jsme pro vás videí: 285

Slovíčka: Mimikry

01:57

Slovíčka: Mimikry

Seriál Slovíčka nám v tomto díle vysvětlí a ukáže, co to jsou mimikry. Mimikry slouží šelmám k oklamání oběti, například když chce tygr ulovit zebru, splyne s okolím. A zebra zase naopak používá své pruhy jako mimikry, aby splynula se stádem - a z dálky je v podstatě neviditelná. Mimikry zkrátka slouží jako klam v boji s nepřítelem. Nápady přírody jsou prostě nepřekonatelné!

Dáme to! Lexikologie a význam slov

08:54

Dáme to! Lexikologie a význam slov

Čím se zabývá lexikologie? A čím sémantika? I to se dozvíte ve videu, které ukazuje jeden z možných typů úloh, jimiž lze ověřovat dovednosti týkající se práce se slovy a jejich významy v textu. To vše s komentářem, nakolik jsou zvolené postupy řešení vhodné a zda vedou ke správnému řešení.

Slovíčka: Justice a spravedlnost

01:55

Slovíčka: Justice a spravedlnost

Justice je další slovíčko, na které se spolu s Aničkou a Vojtou podíváme podrobněji. Když se řekne justice, myslí se tím spravedlnost, právo, soudci a advokáti. Všechny tyto pojmy si podrobně vysvětlíme a v justici si uděláme přesnější přehled. A co je to vlastně ta spravedlnost? Jsou to jen zákazy? A existuje vůbec něco jako spravedlnost?

Slovíčka: Manipulace

01:48

Slovíčka: Manipulace

V dalším díle Slovíček se dozvíme něco o manipulaci, jednání, které je obvykle spojováno spíš s negativním významem. Jak ale můžete vidět v tomto díle, nemusí tomu tak nutně být vždycky. Třeba když jde o přesouvání předmětů, uklidňování nebo výchovu dětí. Podívejte se?

Slovíčka: Symboly

01:50

Slovíčka: Symboly

Některé symboly jsou společné pro většinu kultur, třeba srdce jako zobrazení lásky. Jiné věci ale mohou znamenat v každé kultuře něco odlišného. Například v Číně, Indii nebo Japonsku není symbolem smutku černá barva jako u nás, ale naopak bílá. Symbol nemusí být jen obrázek nebo barva, ale třeba i zlatá medaile, křížek na krku nebo olympijské kruhy. Víc vám o symbolech prozradí další díl Slovíček.

Slovíčka: Atmosféra

02:17

Slovíčka: Atmosféra

Slyšeli jste, že si často lidé stěžují, že pro samou práci a přípravy nemají ani čas si vychutnat slavnostní atmosféru? Jak se dozvíte v následujícím dílu Slovíček, alespoň nějakou atmosféru si vychutnáváme vlastně pořád. Atmosféra ve fyzikálním smyslu je něco úplně jiného než takzvané dusno ve třídě, kde došlo k potyčce. Bez ní bychom totiž nemohli dýchat. Proč se nám ve vysokých výškách dýchá hůře? A kde můžeme vidět konec naší atmosféry?

Slovíčka: Empatie

02:14

Slovíčka: Empatie

Tématem dnešního dílu animovaného seriálu Slovíčka je empatie. Empatický člověk je ten, který se obvykle v různých situacích snaží vžít do pocitů druhých. Chápe třeba rozčilení člověka, na jehož místě bychom se zachovali úplně jinak. Jak poznáme, že jsme empatičtí, a jak nám empatie může škodit? Jak se dá empatie využít k ovlivňování lidí?

Slovíčka: Integrace a segregace

02:13

Slovíčka: Integrace a segregace

Věděli byste co to znamená slovíčko integrace? Nevěděli? Nevadí, podívejte se na následující video, kde si význam tohoto slovíčka vysvětlíme.

Slovíčka: Extrém

02:23

Slovíčka: Extrém

Nejspíš už jste se s tímto slovíčkem setkali, slyšeli jste ho ve zprávách nebo četli na internetu. Věděli byste však, co slovíčko extrém znamená a co všechno mohou lidé tímto slovem označit?

Slovíčka: Instinkt

02:03

Slovíčka: Instinkt

Nejspíš už jste o něm slyšeli a nejspíš ho i použili, ale věděli byste, co vlastně znamená slovíčko instinkt? A jaký je rozdíl mezi našimi instinkty a reflexy?

Slovíčka: Disfunkce / Dysfunkce

02:09

Slovíčka: Disfunkce / Dysfunkce

Píše se správně disfunkce nebo dysfunkce? A co to vlastně znamená, když se řekne, že je něco disfunkční? Také si povíme, která další slova obsahují předponu dys a co znamenají.

Slovíčka: Alergie

02:18

Slovíčka: Alergie

Asi každý z nás zná někoho, kdo se potýká s nějakou alergií. Ať už se jedná o alergii na jídlo, zvířata nebo pyl, není to nikdy nic příjemného. Ale co to vlastně ta alergie je? A co to znamená, když se řekne, že je někdo alergický?

Načíst další videa
Probíhá načítání