Největší portál vzdělávacích videí v ČR
menu

Rozmanitost přírody

Stupeň vzdělání

Vybrat

Předměty

Vybrat

Délka videa

nerozhoduje do 5 minut do 10 minut do 15 minut do 30 minut do 45 minut nad 45 minut

Našli jsme pro vás videí: 433

Líhnutí motýlů

01:31

Líhnutí motýlů

Pojďme se společně podívat, jak se líhne motýl. Když kůže za hlavou kukly praská, kuklení začíná. Čerstvá kukla, která na povrchu ztuhne, se postupně se vybarví. Obal kukly v hlavové části praská a vylézá motýl. Z housenky se tedy stává kukla a z ní krásný motýl.

3D mikroskop - bodlák

02:24

3D mikroskop - bodlák

Pojďme se společně podívat, jak švýcarského inženýra Georga de Mestrala inspiroval bodlák. Suchý zip, to byla napodobenina rostliny, která vznikla po letech výzkumu. V přírodě se takto inspirovalo mnoho lidských vynálezů.

Polární kruh

02:21

Polární kruh

Pojďme si společně ujasnit, co že to ten severní polární kruh je. Tato myšlená kružnice odděluje na povrchu země oblasti, kde alespoň jeden den v roce nevystoupí slunce nad obzor a je tak zvaná polární noc, anebo slunce nesestoupí pod obzor, a je tedy polární den. V severním polárním kruhu vládne doslova mystická příroda a drsné klimatické podmínky, které chce zažít čím dál tím víc turistů.

Jak se stát zahradníkem

00:57

Jak se stát zahradníkem

Pojďme se společně podívat na video, jak rychle a jednoduše se můžeme stát zahradníkem. Stačí si najít v přírodě třeba žalud nebo nám bude stačit i semínko, nejlépe, které už je naklíčené. Potřebujeme květináč, zeminu a můžeme začít.

Děti kreslí písničky: Nech brouka žít

02:33

Děti kreslí písničky: Nech brouka žít

Pojďte si s námi zazpívat písničku o broucích. Můžete si pak také nějakého broučka vymodelovat. Inspiraci načerpejte z videa nebo z vlastní představivosti. Zkuste odpovědět na pár otázek: Věděli byste, proč jsou i ti nejmenší broučci důležití a proč je potřeba je chránit? Poznali jste některé hmyzí kamarády z videa? A jaké brouky znáte vy?

Slovíčka: Mimikry

01:57

Slovíčka: Mimikry

Seriál Slovíčka nám v tomto díle vysvětlí a ukáže, co to jsou mimikry. Mimikry slouží šelmám k oklamání oběti, například když chce tygr ulovit zebru, splyne s okolím. A zebra zase naopak používá své pruhy jako mimikry, aby splynula se stádem - a z dálky je v podstatě neviditelná. Mimikry zkrátka slouží jako klam v boji s nepřítelem. Nápady přírody jsou prostě nepřekonatelné!

Zprávičky: Jane Goodall

01:20

Zprávičky: Jane Goodall

Pojďme se společně podívat na život anglické bioložky Jane Goodallové. Tato žena se po studiích vypravila do Afriky a věnovala svůj život výzkumu šimpanzů. Napsala několik knih a založila institut pro výzkum divoké přírody.

Hlavonožci

04:39

Hlavonožci

Věděli byste, kdo to jsou hlavonožci? Kolik jich je, jak se pohybují a kde bychom je mohli najít? Ukážeme si zkameněliny nejstarších hlavonožců a povíme si, co všechno dokážou ti nejchytřejší z nich.

Mlži

03:03

Mlži

Věděli byste, jaký je rozdíl mezi plži a mlži? Ukážeme si, jak to vypadá uvnitř lastury a jak poznat, jestli je škeble kluk nebo holka. Tipli byste si, kolik může taková škeble vážit a kde byste ji u nás hledali?

Medvěd hnědý

03:11

Medvěd hnědý

Pojďme si představit oblíbeného živočicha, kterého můžeme vzácně potkat i v naší republice. Tímto živočichem je medvěd hnědý. Naučíme se, jak se máme zachovat, když největší evropskou šelmu v přírodě potkáme. Pokud víme, jak se správně chovat, pravděpodobnost, že vás zraní, je jen velmi malá.

Mravkolev je lovec

01:23

Mravkolev je lovec

Pojďte si představit velice zajímavého živočicha, který se jmenuje mravkolev. Víte například, jak dlouho trvá vývoj larvy mravkolva od vajíčka až po nového dospělce nebo jak mravkolev loví?

Sýček obecný

03:15

Sýček obecný

Sýček obecný je malá sova velikosti kosa. Dřív byl u nás k vidění i slyšení na každém rohu, ale dnes jich tu žije už jen několik desítek a je silně ohrožený. Jak to? Jak se zapojit do záchrany sýčka? A proč naši předkové věřili, že sýček přináší smrt?

Načíst další videa
Probíhá načítání