Dvě učitelky, kterým se na příměstském táboře topil žák, jsou předvolány na policejní stanici k podání vysvětlení. Vysvětlení má sloužit k tomu, aby si příslušný orgán učinil představu o celé situaci. Přítomen je advokát a školský ombudsman, kteří usilují o to, aby obě učitelky z tragické události vyšly co nejlépe.
Muslimská studentka střední zdravotnické školy podala na svou školu žalobu z důvodu diskriminace. Škola omezovala její náboženskou svobodu tím, že jí neumožňovala nosit hidžáb, protože zastává názor, že zajišťuje bezpečnost žáků a také usiluje o zachování sekulárního školství. Má tedy právo na stanovení pravidel odívání. U soudu se k celé problematice vyjadřuje také školský ombudsman, který zmiňuje nejen osobní názor, ale zastupuje i pohled Ministerstva školství. Jak soud nakonec dopadne?
Výborná studentka střední zdravotnické školy, která pomáhala muslimské spolužačce v sociální integraci, se rozhodla pro nošení hidžábu. Škola však s tímto postojem nesouhlasí, stanovuje pravidla odívání, zajišťuje bezpečnost žáků a zachovává sekulární školství, čímž ale i omezuje náboženskou svobodu. Muslimská studentka tak nošením šátku porušuje školní řád. I přes pomoc školského ombudsmana se mezi oběma stranami vzájemná dohoda neuskutečnila a dívka na školu podává žalobu.
Neexistuje důležitější okamžik v moderních českých, respektive československých dějinách, než je sametová revoluce. Někdy se nazývá také něžná revoluce a stěžejním dnem byl 17. listopad 1989, kdy se na Albertově sešli demonstrující studenti pražských vysokých škol. Sled událostí nakonec vedl k pádu komunistického režimu a nastolení demokracie. Připomeňme si nad fotografiemi Jana Šibíka onu dobu i neuvěřitelnou atmosféru, která už se asi nikdy nebude opakovat.
Podle odborníků je domácím násilím ohrožena každá dvacátá domácnost v Česku. Podoby násilí mohou být různé a obětí může být kdokoli. Typické je především napadání žen jejich partnery a velmi časté je bohužel i sexuální násilí páchané na dětech. Některé oběti o pomoc ani nepožádají, jiné se jí dožadují marně. Od roku 2007 má policie pravomoc vykázat násilníka ze společné domácnosti. Za tu dobu využila této pravomoci více než 12 tisíckrát. Situaci ve společnosti to ale moc nemění. Tři ženy se podělily o svůj vlastní příběh: dlouhá léta psychicky a fyzicky týraná žena, matka s dítětem na útěku před manželem a dívka, kterou od pěti let zneužíval vlastní otec. Co se musí změnit, aby tato alarmující čísla klesla? Poznámka: Video představuje autentické výpovědi žen a zahrnuje vulgarismy.
Půjdeš, tati, do války? Kdy už to skončí? Kdo si začal? My taky umřeme? Nejen tyto otázky pokládají dnes a denně děti svým rodičům i učitelům. Jak s dětmi mluvit o válce, aby rozuměly tomu, co se děje, ale zároveň se cítily v bezpečí? K tématu hovoří dětská psycholožka Lucie Kotková.
V souvislosti s Čínskou lidovou republikou se v mezinárodních vztazích objevuje pojem „politika jedné Číny“. Zjednodušeně řečeno to znamená, že Čína neuznává nezávislost některých autonomních území a totéž vyžaduje i od zahraničních partnerů. V té souvislosti se nejčastěji hovoří o Tibetu a Tchaj-wanu, podíváme se proto podrobněji na jejich stručný historický a politický vývoj. Odborníci pak vysvětlí, jak se to má s důsledky nedodržování principu jedné Číny v praktické politice.
Lidé si často myslí, že registrované partnerství je pro gaye a lesby stejné jako manželství. Mezi oběma institucemi ale existuje řada rozdílů, a to jak na symbolické, tak praktické rovině. Svůj pohled na tuto problematiku přibližují lesby Michaela s Andreou, které společně vychovávají holčičku, a řeší tedy zejména péči o děti.
Yveta a Jiřina jsou ženy, které se v průběhu svého života setkaly se sexuálním násilím. Prokázaly velkou dávku odvahy, neboť o svých zážitcích dokázaly vyprávět. Paní Yvetu znásilňoval její manžel; přese všechno chtěla ochránit své dva syny. Jinou situaci zažila paní Jiřina, která byla jako malé děvčátko dlouho zneužívána, později i sexuálně svým nevlastním otcem.
Ačkoliv jsou oběťmi sexuálního násilí obvykle ženy, mohou se jimi stát i muži. Je vůbec možné, aby muže znásilnila žena? Pan Pavel sexuální násilí ze strany své manželky zažíval léta, a to doma ve své ložnici.
Po 2. světové válce vznikla přirozená potřeba potrestat válečné zločince a kolaboranty. V českých zemích byly pro ten účel vydány prezidentem republiky tzv. malý a velký retribuční dekret. Na jejich základě vznikly mimořádné soudy, a sice lidové soudy a Národní soud. Ty soudily a trestaly jak velké válečné zločince, tak méně závažné případy kolaborace českých občanů za války.
Tzv. cikánské tábory v Letech a Hodoníně fungovaly v letech 1942–1943 jako sběrné tábory. Celé rodiny byly ubytovány v naprosto nevyhovujícím prostředí a byly vystaveny velmi špatnému zacházení. Málo jídla, tvrdá práce v kamenolomu a katastrofální hygienické podmínky, které vedly ke vzniku epidemií, to vše si nutně vyžádalo mnoho obětí na životech.
Kontrolování tištěného obsahu ať už knih nebo periodik patří neodmyslitelně k dějinám lidstva. V dobách rakouské monarchie se cenzurovalo na základě soudního rozhodnutí a teprve po vydání knihy. Rozhodnutí o zákazech byla navíc zveřejňována a čtenář i díky bílým místům v tisku snadno poznal, že něco chybí. To je významný rozdíl v porovnání s cenzurou v dobách socialismu, kdy se režim veškeré zásahy snažil utajit. Jak vypadal boj nakladatele s cenzurou, si můžeme ukázat na příkladu novináře Františka Šimáčka, který vystupoval také pod pseudonymem Vojtěch Bělák.
Měli by mít občané spolu s přímou volbou prezidenta také přímou možnost jej odvolat? Tato změna zanesená do návrhu pozměňovacího zákona nebyla přijata. Do přijetí přímé volby mohl prezidenta odvolat Senát. Avšak po zavedení přímé volby se musí obě komory parlamentu shodnout 3/5 většinami a až poté se obrátit na Ústavní soud. Přímá volba posiluje legitimitu prezidenta a činí jej prakticky neodvolatelným.
Italský novinář a spisovatel Roberto Saviano hovoří o fungování mafie a drogových kartelů v době pandemie. Ten kvůli jejich výhrůžkám žije již 14 let pod policejní ochranou. Podle Saviana je jedním z cílů mafie také Praha a Česká republika, již od dob Československa. Distribuce drog probíhá v pandemii skrze poslíčky, kteří doručují jídlo. A jaké jsou drogy pandemie? Marihuana a heroin. Přepravují se v pneumatikách kamionů, které přepravují potraviny. Zločinecké organizace jsou podle Saviana vždy o krok napřed.
Vysvětlení pojmu vlastnictví. Objasnění některých druhů vlastnictví (duševní a fyzické, osobní nebo společné) i toho, kdo všechno může být vlastníkem (osoba, stát, město, firma) a jak se vlastníkem stát.
Krátká pasáž o pojištění domácnosti, majetku a o povinném pojištění automobilu.
V pasáži se děti dozvědí, co to je pojištějí a jak pomáhá zmírnit dopady nešťastné události. Vzniká uzavřením smlouvy s pojišťovnou a pravidelně je pak hrazeno domluvenou platbou, tzv. pojistným. O dané nešťastné události se mluví jako o pojistné události. Dále jsou zmíněny základní informace o pojištění osob, úrazovém pojištění a životní pojistce.
Na základě anonymního udání o sexuálním zneužívání navštěvuje školský ombudsman Pelán střední průmyslovou školu, aby případ prošetřil. Školní prostředí dobře zná, dříve tu sám učil. O to víc je zaskočen, když zjistí skutečnost, že jeho dlouholetý kamarád a současný ředitel zdejší školy sexuálně obtěžuje chlapce.
Bývalý student střední průmyslové školy se školskému ombudsmanovi svěřuje se svým traumatickým zážitkem. Jako šestnáctiletý mladík totiž musel čelit sexuálnímu obtěžování ze strany učitele a ředitele školy. Jeho osobní zpověď je velmi přesvědčivá. Proto se ombudsman rozhodne pro rázné a rychlé řešení.
Pojďme si udělat krátké historické okénko: Jak byl vnímán prezident a jeho funkce před a po roce 1989? Jak se jeho pravomoci proměnily v čase? Jak ovlivnila podobu ústavy nově zavedená přímá volba prezidenta v roce 2013?
Svobodné volby jsou základním principem demokratického režimu. Bohužel pro mnoho politiků neznamená aktivní účast v politickém životě službu společnosti, často se hraje spíš o moc, vliv a přístup k penězům. Z toho důvodu se lze setkat s kupčením s hlasy voličů, které má za cíl ovlivnit volební výsledek, a to především v komunálních volbách. K těmto volebním podvodům slouží především dvě praktiky: přímé uplácení sociálně slabších občanů a účelové přihlašování lidí k fiktivnímu trvalému pobytu. Jak to vypadá v praxi?
Vysvětlení pojmu vlastnictví včetně jeho dělení na hmotné a duševní. Ukázka také na konkrétním příkladu vysvětluje problematiku duševních práv, pirátství a autorského práva.
Věděli jste, že všechny děti, kluci i holky, mají stejná práva? Právo na rodinu, právo na vzdělání, právo na informace a další jsou sepsána v úmluvě, kterou podepsaly skoro všechny státy světa v roce 1989.
10 507
492
2 785
943
67
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.