04:57
České kořeny měl astronaut Jim Lovell. Člen posádky Apolla 8, velitel záložního týmu Apolla 11 a velitel posádky Apolla 13, jehož let se stal největší záchranou misí v dějinách dobývání vesmíru. Jim Lovell vzpomíná na drama Apolla 13, proč ho mrzelo, že nebyl tím prvním člověkem na Měsíci i jak se jeho postoj postupem času změnil. Českou stopu v programu Apollo zanechal i astronom Zdeněk Kopal, který pro NASA vytvářel mapy Měsíce. Pořadem, který je součástí série připravené k 50. výročí přistání člověka na Měsíci, provází Daniel Stach z vědecké redakce ČT.
05:29
První kroky člověka na jiném vesmírném tělese si připomeneme spolu s několika významnými vědci. Co dělali právě před 50 lety? Jak start Apolla 11 a první kroky člověka na Měsíci vnímali a prožívali? Ovlivnila tato událost jejich vědeckou kariéru? Na misi Apollo 11 vzpomínají mimo jiné Jiří Grygar a dva nositelé Nobelovy ceny. Významné světové i české vědce zpovídá Daniel Stach z vědecké redakce ČT. Pořad je součástí série, kterou ČT připravila k 50. výročí přistání na Měsíci.
08:30
20. července 2019 se u Žižkovské věže v Praze sešlo několik tisíc lidí, aby sledovali, jak se televizní věž proměňuje ve startovací rampu nosné rakety Saturn 5. Světelnou projekci neboli video mapping startu i oddělování jednotlivých částí Apolla 11 od nosné rakety komentuje Daniel Stach z vědecké redakce. Pořad je součástí série, kterou ČT připravila k 50. výročí přistání na Měsíci.
07:01
Skryté symboly v názvu mise Artemis vypovídají o záměrech Američanů v dobývání kosmu. Dalším cílem je Mars. Jak náročná ta cesta bude? Jaké jsou vize Elona Muska a v čem předstihl NASA? Na otázky Daniela Stacha z vědecké redakce odpovídají odborníci na kosmonautiku Dušan Majer a Michal Václavík. Pořad je součástí série, kterou ČT připravila k 50. výročí přistání na Měsíci.
08:27
Jaké podmínky na různých místech Měsíce panují? Co ovlivňuje možnost delšího pobytu člověka? V čem je unikátní jižní pól Měsíce? Jak chránit kosmonauty před kosmickým zářením? A jak reálný je záměr postavit na Měsíci stálou základnu? Jsou prohlášení politiků postavená na reálných možnostech zemí? Na otázky Daniela Stacha z vědecké redakce odpovídají nejen odborníci na kosmonautiku Dušan Majer a Michal Václavík. Pořad je součástí série, kterou ČT připravila k 50. výročí přistání na Měsíci.
15:33
Jak v současné době probíhá mezinárodní spolupráce při přípravách letu na Měsíc? Jak si vede Evropská kosmická agentura a v čem se její činnost liší od NASA? Které státy spolupracují a které naopak řeší své záměry v dobývání kosmu samy? Proč je důležitá podpora kosmického programu v menších soukromých firmách? A jsou prohlášení politiků podložená reálnými možnostmi zemí? Na otázky Daniela Stacha z vědecké redakce odpovídají odborníci na kosmonautiku Dušan Majer a Michal Václavík. Pořad je součástí série, kterou ČT připravila k 50. výročí přistání na Měsíci.
08:56
Cestu ze Země na Měsíc je možné rozdělit do tří kroků. Prvním krokem je dostat se na oběžnou dráhu Země, druhým let k Měsíci a třetím krokem je přistání na měsíčním povrchu. Mají Američané potřebnou techniku, která by pilotované lety na Měsíc zvládla? Co je připravené a co ve vývoji? O tom hovoří Daniel Stach z vědecké redakce s odborníky na kosmonautiku Dušanem Majerem a Michalem Václavíkem. Pořad je součástí série, kterou ČT připravila k 50. výročí přistání na Měsíci.
07:21
V roce 2019 uplynulo 50 let od přistání prvního a 47 let od přistání prozatím posledního člověka na Měsíci. Bylo jich celkem 12, všichni Američané. Ti se chtějí na Měsíc vrátit, nejsou však jediní. Jak si aktuálně jednotlivé státy vedou? Čeho, kdo a kdy chce dosáhnout? Jaké jsou nejbližší plány Američanů? Na otázky Daniela Stacha z vědecké redakce odpovídají odborníci na kosmonautiku Dušan Majer a Michal Václavík. Pořad je součástí série, kterou ČT připravila k 50. výročí přistání na Měsíci.
17:39
Daniel Stach z vědecké redakce ČT zpovídá dva hosty, kteří byli při tom. Na „největší dobrodružství 20. století“ vzpomínají přímý účastník startu rakety Saturn 5 publicista Karel Pacner a ředitel České kosmické kanceláře Jan Kolář, který let Apolla 11 v červenci 1969 pro tehdejší československou televizi komentoval. Pořad je součástí série, kterou ČT připravila k 50. výročí přistání člověka na Měsíci.
07:52
Co lidé věděli o Měsíci před tím, než na něj vstoupili? Vzhledem ke vzdálenosti byly historicky možnosti lidí blíže poznat povrch Měsíce omezené. Průlom nastal v 50. letech minulého století s vypouštěním prvních umělých družic a sond. Zásadním impulsem pro zkoumání Měsíce byl americký vesmírný program mise Apollo. Co všechno bylo potřeba zjistit, aby byl člověk připraven udělat na Měsíci první kroky, jak to probíhalo a co víme o Měsíci nyní, komentuje Vladimír Piskala z vědecké redakce ČT. Pořad je součástí série, kterou ČT připravila k 50. výročí přistání na Měsíci.
08:32
Co předcházelo letu prvního člověka na Měsíc? Daniel Stach komentuje, jak politická situace na přelomu 50. a 60. let minulého století ovlivnila soupeření tehdejšího Sovětského svazu a Spojených států amerických o prvenství při dobývání vesmíru. Jaké události vedly prezidenta J. F. Kennedyho k uspíšení příprav letu na Měsíc a jak přípravy ovlivnila tragédie lodi Apollo 1. Pořad je součástí série, kterou ČT připravila k 50. výročí přistání člověka na Měsíci.
08:43
Po odpojení modulu Eagle od lodi Columbia nastaly potíže. Ve chvíli, kdy palubní počítač začal hlásit přetížení, byla mise Apollo 11 ohrožena. Kdo rozhodl o pokračování přistávacího manévru, jak kosmonauti i lidé v řídícím středisku v Houstonu dramatické situace prožívali a jak je řešili? Chvíle těsně před přistáním na Měsíci popisuje Vladimír Piskala z vědecké redakce ČT v dalším z pořadů série připravené k 50. výročí přistání člověka na Měsíci.