Největší portál vzdělávacích videí v ČR
menu

Letectví

Stupeň vzdělání

Vybrat

Předměty

Vybrat

Délka videa

nerozhoduje do 5 minut do 10 minut do 15 minut do 30 minut do 45 minut nad 45 minut

Našli jsme pro vás videí: 6

Z kokpitu A380 do malého letadla

07:21

Z kokpitu A380 do malého letadla

Je rozdíl mezi dobrým pilotem malého a velkého letadla? A co to vůbec znamená být dobrý pilot? Redaktor ČT Daniel Stach zpovídá pilota Davida Hecla. Můžeme sledovat, s čím bývalý pilot největšího dopravního letadla světa létá dnes a co vše je potřeba i u malého letadla před startem zkontrolovat. David Hecl vzpomíná na své začátky, dozvíme se, proč se vzdal létání s Airbusem A380 i jakým vývojem avionika malých letadel od dob jeho začátků prošla. Věděli jste, že malá letadla jsou vybavena padákem?

Psychická odolnost a odpovědnost pilota

08:13

Psychická odolnost a odpovědnost pilota

Víte, kdo je kapitán Sully? S redaktorem ČT Danielem Stachem a pilotem největšího dopravního letadla A380 Davidem Heclem sledujeme dramatické nouzové přistání dopravního letadla se 150 cestujícími na palubě na řeku Hudson. Jaké ponaučení si jako pilot vzal z kroků kapitána Sullenbergera? Co je důležité pro pilota, aby byl schopen reagovat na krizovou situaci a využít vše, co se naučil? A kdy se z pilota stane „dobrý“ pilot? To vše ve srovnání s tragédií německého letadla, kdy psychicky labilní pilot úmyslně narazil do horského masivu v provensálských Alpách.

Posádka letadla a role jejích členů

04:17

Posádka letadla a role jejích členů

Jaké role mají jednotliví členové posádky letadla? Kdo má právo konečného rozhodnutí? Liší se kultura vztahu kapitána a posádky v různých leteckých společnostech? A platí stále, že kapitán a jeho zástupce dostávají jídlo z jiného zdroje? Za jakých okolností komunikuje kapitán s cestujícími a je vůbec možné, aby kapitán mezi cestující přišel? O svých zkušenostech pilota největšího dopravního letadla Airbusu A380 hovoří s redaktorem ČT Danielem Stachem v pořadu Hyde Park Civilizace David Hecl.

Pilot v kokpitu Airbusu A380

05:33

Pilot v kokpitu Airbusu A380

Pilot v kokpitu Airbusu A380 je obklopen počítačovou technikou. Co všechno počítače řídí a kdy se pilot musí na automatické řízení spolehnout? Jak důležité jsou meteorologické údaje? Airbus A380 nese obrovské množství paliva. Jaký vliv to má na průběh letu? Ve složkách pilota je také zaznamenáno množství radiace, kterému je během roku vystaven. O tom všem hovoří redaktor ČT Daniel Stach s pilotem největšího dopravního letadla světa Davidem Heclem.

Co pilot z kokpitu vidí (a nevidí)

13:41

Co pilot z kokpitu vidí (a nevidí)

Jakou technikou je vybaven kokpit Airbusu A380? Co pilot obřího letadla ze svého místa vidí a v čem se musí spoléhat na přístroje? Jaký obrázek sdílí pilot společně s cestujícími? Co signalizují přístroje v pilotní kabině? Je rozdíl mezi přeletem Himalájí a severního pólu? Ve virtuálním kokpitu Airbusu A380 je s redaktorem Danielem Stachem pilot největšího dopravního letadla David Hecl.

Vliv pandemie na letecký průmysl

07:21

Vliv pandemie na letecký průmysl

Letecký průmysl byl jedním z prvních odvětví, na která tvrdě dopadla opatření spojená s šířením nemoci COVID-19. Rušení leteckých spojů v celosvětovém měřítku, krachy leteckých společností, boj o parkovací místa pro nevyužívaná letadla. Jaký dopad má situace na Airbus A380 a čím se tento obr přezdívaný „velryba“ zapíše do dějin letecké dopravy? Hostem Daniela Stacha v pořadu Hyde Park Civilizace je pilot největšího dopravního letadla světa David Hecl.

Probíhá načítání