01:07
Co se stane, když se baterií dotkneme ocelové vlny? Po propojení obou kontaktů teče obvodem zkratový proud. Ten rozpálí vlákna vlny natolik, že začnou hořet.
01:23
Podle kterého nerostu vznikl název elektřina? Který fyzikální zákon vyjadřuje velikost elektrické síly? Kdo nejdříve sestrojil elektrickou baterii? Jaká je základní jednotka elektrického proudu? Jaký rozměr má jednotka výkonu? Všechno se dozvíte v našem kvízu.
01:07
Víte, jak si můžeme doma vyrobit elektromotor? Potřebujeme pouze měděný drátek, baterku a magnety. Drátem prochází elektrický proud, který magnet promění v elektromagnet.
07:20
Blesků se mnoho lidí bojí, ale výboje lidem i pomáhají, například při úpravě materiálů, čištění vzduchu, vody, výfukových plynů nebo pro úpravu nepromokavého povrchu látek. Elektrický výboj se používá i v energetice. Jiskra pod vodou vyvolá rázovou vlnu, kterou lze využít také pro odstranění ledvinových kamenů či při léčbě rakoviny.
08:04
Řeč bude o kulovém blesku, záhadné ohnivé kouli, která se objeví z ničeho nic. Proletí domem, vytrhá ze zdí zásuvky a zničí elektrické spotřebiče. Potom se vypaří, anebo s ničivou silou vybuchne. Odkud energie kulového blesku pochází a jakým způsob tento záhadný atmosférický jev vzniká?
05:53
Blesk je jev, který fascinoval lidi už od pravěku a zároveň je ohrožoval. Jedná se o elektrostatický výboj, jiskru, která přeskočí mezi mrakem a zemí. Už se někdy podařilo podobně silný výboj simulovat a udělat blesk v laboratoři? Jak se má člověk chovat, je-li třeba v bouřce v horách? Dá se dopředu odhadnout, kam blesk udeří?
02:22
Jaká je jednotka elektrického napětí? Jednotkou elektrického napětí je volt. K čemu všemu lze využít baterie? S bateriemi můžeme provést jednoduché pokusy. Pomocí 9V baterie a přiloženého papírku od žvýkačky vytvoříme ohníček. K dalšímu ohníčku postačí na baterii přiložit tuhu od mikrotužky a na ní sirku. S nabíječkou do auta, baterií a obyčejným klíčkem můžeme dobít vybitý mobil. Z ploché baterie, drátku a šroubku můžeme vytvořit elektromagnet.
11:21
Elektrický odpor vzniká zadržováním elektronů ve vodivých a nevodivých materiálech. Vztah mezi odporem, napětím a proudem vyjadřuje Ohmův zákon. Doma si můžeme názorně ukázat elektrický odpor pomocí papíru a obyčejné tužky.
03:14
Poptávka po čisté energii se neustále zvyšuje, obzvláště v oblasti dopravy. Počet vozidel na silnicích se reguluje jen těžko, co se ale omezit dá, jsou jejich emise. Vývoj nových technologií pro výrobu hybridních a elektrických vozidel je jednou z priorit automobilového průmyslu. Jedna z nejslibnějších technologií se vyvíjí v rámci evropského projektu ILHYPOS. Nový superkondenzátor se bude využívat ke zdokonalení baterií v elektromobilech, kde bude pohlcovat energii vzniklou při brzdění a rychle ji zase uvolňovat při zrychlování.
09:41
V 70. letech 20. století byl představen první mikroprocesor. Základem mikroprocesoru jsou polovodičové součástky zvané tranzistory. První mikroprocesor obsahoval 250 takových tranzistorů, zatímco současný mikroprocesor jich má už 995 miliónů. Mikroprocesory, které zpočátku fungovaly na frekvenci 749 kHz, dnes fungují na frekvenci 4 GHz. Kdyby se stejným tempem zvyšovala rychlost aut, pak by cesta z Lisabonu do Moskvy trvala jednu sekundu. Bude miniaturizace mikroprocesorů pokračovat? Jaké skutečnosti stojí v cestě neustálému zmenšování tranzistorů a tudíž zvyšování výkonu na tak malé ploše?
06:02
V laboratoři vysokého napětí v Praze Běchovicích dokáží vyrobit umělé výboje. Nejdelší jiskra, která se jim podařila připravit měla 50 metrů. Co je vhodné udělat v bouřce? Schovat se třeba do auta, které funguje jako tzv. Faradayova klec. Budete svědky experimentu, kdy auto, v němž bude člověk, dostane zásah elektrickým výbojem o napětí okolo milionu voltů. Co se stane s plastovým autíčkem zasaženým elektrickým výbojem? A může člověka před bleskem ochránit brnění?
02:45
Co jsou Lichtenbergovy obrazce a jak vznikají? Jsou to stopy blesku, které je možné zobrazit na překližce. Ke zvýšení vodivosti natřeme dřevo vodným roztokem. Po připojení překližky ke zdroji vysokého napětí, začne mezi elektrodami protékat proud. Vyvíjí se značné množství tepla, což způsobuje uhelnatění vláken překližky a tím i větší vodivost. Uhlík napomáhá směrovat stopu blesku. Po přerušení napájení stačí vypálenou stopu omýt pod tekoucí vodou.
01:10
Elektrický obvod s žárovkou je přerušen elektrodami ponořenými do destilované vody. Co musíme do kádinky s destilovanou vodou přidat, aby se žárovka rozsvítila: cukr, olej, nebo sůl? V případě cukru i oleje se žárovka nerozsvítila, zatímco v případě kuchyňské soli ano.
01:41
V tomto pokusu jsou sestaveny tři obvody, ve kterých jsou zapojeny různé vodiče a izolanty. Pouze jeden z těchto obvodů je schopen rozsvítit žárovku, protože obsahuje pouze vodiče.
01:10
Ve videu je pomocí jednoduchého pokusu ověřeno, že čistá voda elektrický proud nevede, zatímco slaná voda ano.
05:37
O životě a objevech Alberta Einsteina. Ukázka obsahuje i popis fotoelektrického jevu, na jehož základě funguje fotobuňka. Jev sice lidé znali již dříve, ale teprve až Einstein jej dokázal vysvětlit.
04:09
Co to jsou a jak fungují solární panely? Ukázka také přibližuje, kdy byly vynalezeny a kdy se začaly používat pro výrobu elektřiny.
01:22
Návod, jak si doma vyrobit jednoduché solární autíčko.
01:29
Jednoduché vysvětlení základních principů fotovoltaického jevu. Za jeho objev dostal Albert Einstein Nobelovu cenu.