04:30
Tři desítky osobností hodnotí klíčové okamžiky 30 let po sametové revoluci. Vstup do Evropské unie byl jednou z nejvýznamnějších událostí v novodobé historii České republiky. EU jako jediná reálně existující sociální a hospodářská struktura na kontinentu nabízí mnoho výhod, především v ekonomické oblasti. O členství rozhodli čeští občané v referendu a navzdory sílící kritice vůči unii pokládá stále většina lidí toto rozhodnutí za správné.
03:09
Tři desítky osobností hodnotí klíčové okamžiky 30 let po sametové revoluci. Aby nově vzniklá Česká republika mohla fungovat bezpečně a svobodně, aby nemusela čelit obavám z případného útoku agresorem, musela se stát součástí společné obrany Západu. Proto se roku 1999 připojila k Severoatlantické alianci. Smyslem vzniku této mezinárodní organizace je zajištění kolektivní obrany členských zemí a pomoc při zachování demokracie a míru.
12:08
Tři desítky osobností hodnotí klíčové okamžiky 30 let po sametové revoluci. V druhé polovině 90. let porevoluční euforie vyprchala a začala léta často označovaná jako období politického marasmu. Lidé byli zklamaní ve svých nadějích a poslední představitel étosu sametové revoluce mezi politiky, Václav Havel, začal mluvit o „blbé náladě“. Přibývaly skandály kolem politických stran a samotný smysl politické soutěže posléze zpochybnila tzv. opoziční smlouva.
06:34
Bohdan Holomíček se seznámil s Olgou a Václavem Havlovými v 70. letech díky tomu, že si Havlovi koupili nedaleko – na Hrádečku – chalupu. Od té doby je oba fotil a stal se jejich blízkým přítelem. S Václavem Havlem byl v kontaktu až do jeho smrti. Nad fotkami vzpomíná nejen na den prezidentské inaugurace v roce 1993, polistopadový vývoj ve společnosti, ale také na různé etapy jejich přátelství i na vzájemný vztah manželů Havlových.
06:34
V roce 2000 hostila Praha zasedání Mezinárodního měnového fondu a Světové banky. Pro mnoho zejména mladých lidí to byla příležitost k vyjádření protestu proti globalizaci a rostoucí moci nadnárodního kapitálu. Skupina nejradikálnějších aktivistů obsadila část ulic u Vyšehradu a došlo k násilnému střetu s policií. Ušetřeni nezůstali ani novináři, což na vlastní kůži zažil i fotoreportér Jaroslav Kučera. Povedlo se mu ale pořídit fotku, která zvítězila v soutěži Czech Press Photo.
06:37
Krize České televize na začátku nového tisíciletí byla motivována především politicky. V lednu 2001 vyvrcholila stávkou redaktorů zpravodajství, kteří odmítli opustit budovu ČT. Ve hře byla hlavně nestrannost vysílaných pořadů. Jaroslav Jiřička byl při tom a vše fotograficky zdokumentoval. Paradoxně ty nejlepší fotky vznikly omylem, když do přístroje založil už nafocený kinofilm a nafotil ho ještě jednou. Na snímcích se tak překrývají dva obrazy, které však trefně vystihují panující atmosféru.
06:36
Odcházení je název známé fotografie Karla Cudlína, která zachycuje jeden ze zlomových okamžiků novodobých českých dějin. Je na ní Václav Havel, jak kráčí po nádvoří Pražského hradu podél řady vojáků. Byl to poslední den jeho prezidentského úřadu, poznamenaný nostalgií i smutkem. Fotka tuto atmosféru věrně vykresluje. Navíc díky sněhu, který zrovna začal padat, se na zemi objevily stopy coby symbol odcházejícího prezidenta.
06:38
Prezident Václav Havel byl nejen významný polistopadový politik, ale také výjimečná lidská osobnost. To se projevilo i v den jeho pohřbu 23. prosince 2011. Rozloučit se s ním přišly významné osobnosti z celého světa i stovky obyčejných lidí. Fotograf David Neff, který pořídil výmluvnou fotografii smutečního průvodu na Karlově mostě, vzpomíná na onen den poznamenaný zvláštní ztichlou atmosférou.
05:32
Bývalý prezident Václav Havel zemřel v neděli 18. prosince 2011 po dlouhodobých zdravotních problémech. V pondělí 23. prosince 2011 se konal v katedrále sv. Víta na Pražském hradě státní pohřeb. Pohřebního průvodu na Hrad se zúčastnily tisíce lidí.
04:56
V roce 2007 vstoupila Česká republika spolu s dalšími osmi zeměmi Evropské unie do Schengenského prostoru. Lidé tak mohou cestovat mezi mnoha státy Evropy, aniž by byli kontrolováni na hranicích. Schengen však neusnadnil jen cestování, ale i mezinárodní obchod.
02:09
Byla to asi nejrozsáhlejší policejní kauza české politiky. Detektivové při ní zasahovali na významných místech, třeba na Úřadu vlády. Zjistili například, že přítelkyně premiéra Nečase nechala odposlouchávat jeho manželku. Kauza Nagyová způsobila konec Nečasovy vlády.
04:11
Politické hnutí ANO 2011 bylo novým subjektem ve volbách do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR na podzim 2013. Lídrem hnutí je podnikatel a zakladatel koncernu Agrofert Andrej Babiš. Hnutí ANO se podařilo získat celkem 18,65 % hlasů, a tím se umístilo na druhém místě hned za ČSSD.