07:52
Žijeme v moři hluku. Automobily, nákladní auta, letadla... To vše přispívá k tomu, že městské prostředí je nesmírně znečištěno hlukem. A ten nám škodí. Zvyšuje krevní tlak a dětem překáží, když se učí číst. Proto vědci v Evropě hledají způsob, jak snížit hluk ve městech pomocí zdokonalených konstrukcí motorů, jejich součástí, nových použitých materiálů i plánů řízení dopravního provozu.
03:13
V čem spočívá práce potravinových inspektorů? Kontrolují potraviny v obchodech i v restauracích. A zjišťují, zda v potravinách nejsou nějaké škodlivé látky.
02:44
Laboratorně lze i z jediného zrna zjistit, co obsahuje, a v jakém množství - například škrob, lepek nebo bílkoviny. Mouku lze umlít ze zrn různých obilnin, ale i z luštěnin nebo rýže. A to, zda je mouka bílá nebo celozrnná, je určeno mírou zpracování. Bílá mouka je ze zvlášť šlechtěné pšenice a je snadná na zpracování. Zároveň je však méně zdravá.
05:48
Potravinářská aditiva prodlužují trvanlivost potravin, ovlivňují jejich energetickou hodnotu, ale třeba také chuť či vzhled. Označují se kódem, který se skládá z písmene E a trojmístného čísla, odtud název éčka. Jejich schvalování podléhá velmi přísným toxikologickým zkouškám. Více než polovinu z nich totiž netvoří žádná chemie, ale látky přírodní nebo přirozené povahy, tedy desítky neškodných, nebo dokonce zdraví prospěšných, látek. Syntetických látek, které se běžně v přírodě nevyskytují, je ze všech éček asi třetina. Již dlouho se však ví, že mnohá z nich nejsou prospěšná lidskému zdraví.
00:00
Jaký je vliv alkoholu na řízení vozidla? Jaký je rozdíl v jízdě řidiče ve střízlivém stavu a po požití většího množství alkoholu? Se zvyšujícím se promile alkoholu v krvi se mění chování řidičů a snižují se jejich reakční schopnosti.
07:26
Sluch je naším druhým nejdůležitějším smyslem hned po zraku, díky kterému získáváme nejvíc informací o okolním světě. Vysvětlíme, jak rozeznat počínající poruchu sluchu, co na sluch působí příznivě a kdy vyhledat lékaře.
04:40
Srdce je pumpa, která přečerpá 5 litrů krve za minutu. A angina pectoris je signál, že s ním není něco v pořádku. Akutní infarkt myokardu je stav, kdy se v důsledku ucpání cév zcela zastaví průtok krve cévami. Jaké jsou varovné příznaky ucpávání cév a jak poznat, že nastal akutní infarkt myokardu, že je nutné volat okamžitě lékařskou záchrannou službu a jaké léky nemocnému podat? To vše se dozvíte ve videu.
04:41
Zánět středního ucha je onemocnění, kterým často trpí zejména děti. Prvotní zánět bývá způsoben viry, ale později může nastat druhotná infekce bakteriemi. Nejčastěji se jedná o bakteriální pneumokokové onemocnění. MUDr. Jiří Pešina poradí, jak doma léčit lehčí zánět středního ucha u kojenců.
04:39
Mnozí z nás trpí vysokým krevním tlakem, jiným naopak tlak dost kolísá. A lidem, kteří mají za normálních okolností tlak v mezích normálu, se při návštěvě lékaře zvyšuje. Říká se tomu syndrom bílého pláště. MUDr. Jiří Pešina popisuje různé způsoby měření tlaku a vysvětluje důležitost pravidelného domácího měření tlaku.
01:29
Lístky šalvěje pomáhají od nepaměti při nachlazení, jako vůně, dezinfekce prostoru, či lék na dlouhověkost nebo odpuzování molů. Jak upravit šalvěj, na které neduhy pomáhá a jak ji využít v kuchyni?
02:33
Jak a z čeho se vyrábí přírodní bylinná kosmetika? Jak vypadá proces alkoholového louhování drcených bylin? Co všechno se z bylinek vyrábí a k čemu a jakým způsobem využívá výluhy z bylin kosmetický průmysl?
01:06
Zázvor se v lidovém léčitelství používá od nepaměti. Jak si připravit zázvorový čaj ochucený citronem a medem, který funguje jako pomocník při nachlazení, kašli, viróze či nevolnosti v autě?