Pasáž zábavnou formou popisuje osobnosti Václava Hanku a Josefa Lindu a vznik a spor o Rukopis zelenohorský a Rukopis královédvorský.
Ukázka formou skečů, fiktivních rozhovorů a scének komentuje mýty a pověsti zachycené v Kronice české Václava Hájka z Libočan.
Pořad netradiční formou scének, rozhovorů, reportáží a skečů zpracovává téma příchodu Slovanů na naše území z hlediska pověstí i historiografie.
Pasáž vysvětluje, proč se v písni Prší, prší vyskytuje tvar slova „koníčky“, a dále se zabývá významem slova „zhůvěřile“ v písni Karla Gotta.
Pasáž vysvětluje dva jazykovědné pojmy – atrakci a zeugma – a uvádí různé příklady i jejich praktické využití.
Pořad formou scénky ukazuje, jak se v jazyce přenášejí významy. Vysvětluje také, jak taková přenesení významů v češtině vznikají.
Pasáž se zabývá psaním velkých a malých písmen u jmen psů, chovatelských stanic a psích ras v češtině.
Pasáž se zabývá významem názvů některých českých řek. Vysvětluje, jak tato slova vznikala a jak se měnila v průběhu dějin.
Pasáž vysvětluje historický původ a dnešní význam často používaných českých obratů „být grogy“ a „být švorc“.
Scénka s odborným vysvětlením se zabývá různými rčeními a úslovími, jejich významem a tím, jak takové jazykové útvary v češtině vznikají.
Scénka a následný odborný výklad charakterizuje několik českých spojek. Pořad se věnuje spojkám současným i těm, které jsou již zastaralé.
Pasáž vysvětluje, jestli a kdy je správné psát „Bible“ a kdy „bible“, a objasňuje smysl úsloví „vymítat ďábla“.
13 495
756
4 597
1 301
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.