Největší portál vzdělávacích videí v ČR
menu

Teleskop (Déčko)

#

Stupeň vzdělání

Vybrat

Předměty

Vybrat

Délka videa

nerozhoduje do 5 minut do 10 minut do 15 minut do 30 minut do 45 minut nad 45 minut

Našli jsme pro vás videí: 30

Vesmírný domov

01:36

Vesmírný domov

Jak se jmenuje náš vesmírný domov? Myslíte, že ho můžeme vidět pouhým okem? Odpověď je ano. Vydejte se do Beskyd, Jizerských hor nebo Manětína, tam naleznete tmavou oblohu a určitě se vám podaří Mléčnou dráhu spatřit!

Souhvězdí Orion

01:12

Souhvězdí Orion

Orion, souhvězdí, které je tvořeno 19 hvězdami. Věděli jste, že je vidět ze severní i jižní polokoule? Leží totiž na nebeském rovníku. Patří mezi nejsnáze poznatelná souhvězdí vůbec, takže ho určitě najdete i sami. Podle něj pak snadno najdete i další souhvězdí.

Venuše

02:26

Venuše

Venuše, sesterská planeta Země. Po Měsíci druhé nejvýraznější těleso na obloze. Večer ji můžeme pozorovat jako Večernici, ráno ji přezdíváme Jitřenkou. Jedná se o jedinou planetu sluneční soustavy, která byla pojmenována po ženě. Je sice krásná, ale život na ní je nemožný.

Staroměstský orloj

03:55

Staroměstský orloj

Podívejme se na hodiny, které nám ukazují čas už přes 600 let. Staroměstské hodiny neukazují jen čas, ale i polohu nebeských těles na obloze. Co je to astroláb? Jak si ho přečteme? Vydejme se společně na Staroměstské náměstí!

Krteček ve vesmíru

01:14

Krteček ve vesmíru

Kolik Čechů bylo ve vesmíru? A jaká pohádková postavička se podívala mezi hvězdy? Seznamte se s Vladimírem Remkem, prvním a jediným československým kosmonautem.

Mars zblízka

02:59

Mars zblízka

Jistě víte, že žádní lidé zatím na Mars nevkročili. Zatím jsme tam vyslali jen sondy, které zpátky přivážejí informace. Povrch Marsu nám připomíná poušť, ale nalezneme zde i stopy, které tady zanechala voda. Proto si vědci myslí, že tam kdysi byl i život. Budou zde jednou opravdu žít lidé?

Galaxie a Andromeda

03:20

Galaxie a Andromeda

Povězme si něco o galaxiích. Jak vypadá Mléčná dráha a čím se liší od Andromedy? Co je to pás asteroidů? Z čeho se skládá a jak vznikl? Dozvíme se, zda se nachází v naší galaxii.

Jupiterovy měsíce

03:06

Jupiterovy měsíce

Kolik má Jupiter měsíců? To přesně nevíme, neustále se objevují nové, ale nejdůležitější jsou Galileovské měsíce. Io je dokonce nejaktivnějším sopečným tělesem Sluneční soustavy, neustále vybuchuje. Europa zase vypadá jako poškrábaná koule na kulečník, je pokrytá vrstvou ledu, který pořád praská. Pod ním je voda a v ní možná i život! Pokud se chcete na Europu vydat, teple se oblékněte, je tam až -170 stupňů. Prozkoumejme, zda tam existuje život, a objevme další Jupiterovy měsíce!

Souhvězdí Cassiopeia

01:34

Souhvězdí Cassiopeia

Souhvězdí Cassiopeia dostalo svůj název po etiopské královně, která byla krásná a marnivá. Skládá se z 5 hlavních hvězd. Na obloze je vidět celý rok, ale nejlépe v listopadu. Našli jste na obloze písmeno W nebo M? Seznamte se královnou otevřených hvězdokup.

Neptun

03:48

Neptun

Vyrazíme se podívat na dvojče Uranu. Neptun, bouřlivák, nejvzdálenější od Slunce a také nejchladnější planeta Sluneční soustavy. Na závěr si vyrobíme modely plynných obrů. Už to jistě víte, který je z nich největší.

Zkameněliny

03:16

Zkameněliny

Ukažme si formy života staré několik set milionů let. Objevme zkameněliny, zhmotněné důkazy evoluce. Pokud se vydáte po České republice, můžete je na některých místech objevit i vy. Kde je hledat?

Teleskop: Vznik života na Zemi

02:25

Teleskop: Vznik života na Zemi

Podívejme se, jak Země procházela před skoro 4 milióny let obdobím těžkého bombardování. Čím byla bombardována? V té době vznikl i náš Měsíc a první oceány. A co bylo dál?

Načíst další videa
Probíhá načítání