Největší portál vzdělávacích videí v ČR
menu

Teleskop (Déčko)

Proleť se s námi vesmírem a podívej se na místa, kam se běžný pozemšťan jen tak nedostane. Zábavně-vzdělávací magazín

Zde najdete všechny materiály k tomuto pořadu

Videa

Teleskop: O kometách
00:53

Teleskop: O kometách

Víte, že kometa je vlastně špinavá sněhová koule? Dozvíte se, proč se nemůžete proletět na jejím chvostu a že patří mezi menší vesmírná tělesa.

Teleskop: objev planety Pluto
05:07

Teleskop: objev planety Pluto

Vydejme se zpět do roku 1930. Poznáme objevitele deváté planety X a zjistíme její pozdější název Pluto. Tuto planetu objevil Clyde Tombaugh. Jak k objevu došlo a co mu předcházelo?

Teleskop: Planeta Saturn
10:01

Teleskop: Planeta Saturn

Spolu s astronomy objevíme planetu Saturn. Seznámíme se s těmi, kteří byli u toho Saturnu. Stačil Galileho dalekohled na detailní pozorování Saturnu? Dokázali bychom na Saturnu přistát? Prozkoumejme jeho prstence a podívejme se na jeho největší měsíc.

Teleskop: Jupiter
03:29

Teleskop: Jupiter

Vydejme se společně za králem naší sluneční soustavy. Objevíme a prozkoumáme planetu Jupiter. Pátá a zároveň největší planeta pojmenovaná po vládci bohů se pyšní několika měsíci. Je tu také velmi větrno a den je tu o dost kratší než na Zemi. A jak najdeme Jupiter na obloze?

Teleskop: Nebezpečí pro astronauty
05:14

Teleskop: Nebezpečí pro astronauty

Vydejme se do vesmíru! Zjistíme, jaká nebezpečí tu na astronauty číhají. Může to být třeba požár na vesmírné stanici. Ve volném kosmickém prostoru je může ohrozit třeba kosmické smetí nebo kosmické záření.

Teleskop: Vesmírný odpad
05:43

Teleskop: Vesmírný odpad

Vydejme se společně do vesmíru! Víte, odkud se berou ve vesmíru odpadky? A jak si je představujete? Můžeme tam potkat třeba kladivo? Na oběžné dráze poletují třeba i porouchané družice a rakety. Ale nebojte! Vesmírný odpad je ze Země kontrolován.

Teleskop: Výlet do vesmíru
06:13

Teleskop: Výlet do vesmíru

Chtěli byste se podívat do vesmíru? Připravte si zásoby, skafandr a vyrážíme! A co budeme jíst, až dorazíme na Mars? Testují se možnosti pěstování potravin a víte, co se dělá ve vesmíru s výkaly? Jak se testují skafandry? A které kosmické vynálezy používáme denně i my?

Teleskop: Mars
02:44

Teleskop: Mars

Vydejme se na planetu nejpodobnější Zemi. Říká se jí také rudá planeta a po Zemi o ní více nejvíce ze všech. Ve skutečnosti je dvakrát menší než Země. Myslíte si, že tam mohl existovat život?

Zobrazit další videa

Náměty k výuce

1 námět

Pracovní listy

2 pracovní listy

Geocaching: Slovníček pojmů

Slovníček pojmů vztahujících se ke geocachingu.

Zápisník z cest: Hlavní město Praha

Zápisník z cest je součástí letního námětu Za poklady Česka s ČT edu. Vyrazte s námi na lov kešek do hlavního města Prahy!
Probíhá načítání