Největší portál vzdělávacích videí v ČR
menu

Popularis

Převratné události ze světa vědy, mimořádné novinky z nejrůznějších oblastí techniky

Zde najdete všechny materiály k tomuto pořadu

Videa

4 videa
Hubbleův teleskop
06:10

Hubbleův teleskop

Pořad pojednává o vzniku Sluneční soustavy a jednotlivých planet. Dále vysvětlí, jak Hubbleův teleskop přispěl k lepšímu porozumění vesmíru.

Život mimo Sluneční soustavu
01:45

Život mimo Sluneční soustavu

Hubbleův teleskop obíhá naši planetu, přináší množství vesmírných obrazů, informací a společně s astronomy pátrá po planetách s atmosférou. Existuje nějaký život mimo naši Sluneční soustavu?

Hubbleův dalekohled
12:52

Hubbleův dalekohled

Při pohledu na noční oblohu vidíme třpyt světla hvězd. Za mihotání však hvězdy nemohou: Světlo ze vzdálených hvězd a galaxií může beze změny cestovat prostorem po tisíce, miliony, dokonce miliardy roků, avšak poté prochází atmosférou. Proměnlivá vrstva vzduchu, vodní páry a prachu rozmazává jemné detaily objektů. Proto astronomové dlouho toužili po dalekohledu v kosmu, který by mohl zachycovat netknuté světlo hvězd a galaxií. V 70. letech americká NASA (Národní úřad pro letectví a vesmír) a ESA (Evropská kosmická agentura) zahájily spolupráci na Hubbleově kosmickém teleskopu. Dne 24. dubna 1990 se pak pětice astronautů na palubě raketoplánu Discovery vydala na cestu, která změnila náš pohled na vesmír navždy.

Nebezpečný hluk
04:48

Nebezpečný hluk

Obyvatelé velkých měst jsou neustále vystaveni značnému, kdy hluku jeho hladina dosahuje až padesáti decibelů. V kabině nákladního auto můžeme naměřit 60 decibelů, u železnice 70 decibelů a ve vzdálenosti do 25 metrů od startujícího letadla dokonce až 110 decibelů. Hlasité zvuky vzbuzují obranné reakce našeho organismu, které se pak odrážejí v nepříznivých změnách na srdci, krevním tlaku a střevních pohybech. Na univerzitě AGH v polském Krakově se vědci a inženýři zaměřili na způsoby, jak vliv hluku eliminovat.

Probíhá načítání