Největší portál vzdělávacích videí v ČR
menu

Modrá krev

Dokumentární cyklus o české šlechtě, která hrdě navazuje na kořeny svých slavných předků.

Zde najdete všechny materiály k tomuto pořadu

Videa

Zámky Štiřín a Měšice
01:39

Zámky Štiřín a Měšice

Pasáž se věnuje památkám, které náleží rodu Nosticů – zámkům Štiřín a Měšice. Zámek v Měšicích je zajímavý mimo jiné tím, že zde byl vztyčen první hromosvod v Čechách.

Nostické paláce v Praze
03:39

Nostické paláce v Praze

Pasáž věnovaná dvěma pražským palácům, jež patřily rodu Nosticů – paláci Savarin v ulici Na Příkopě a Nostickému palác na Maltézském náměstí. V tom druhém dnes sídlí Ministerstvo kultury a kromě toho zde najdeme i jednu ze dvou posledních palácových knihoven v Praze.

Dědictví UNESCO: Průhonický park
01:15

Dědictví UNESCO: Průhonický park

Zámek v Průhonicích u Prahy je známý především díky svému unikátnímu parku. Průhonický park je národní kulturní památkou a byl zapsán i na seznam světového kulturního dědictví UNESCO.

Hrabě František Kinský
07:47

Hrabě František Kinský

Hrabě František Kinský je potomkem kostelecké větve šlechtického rodu Kinských a sídlí na zámku v Kostelci nad Orlicí. Ten byl za komunismu vyvlastněn a po sametové revoluci naprosto zdevastovaný navrácen, podařilo se však obnovit jeho původní krásu.

Zámek Opočno
01:30

Zámek Opočno

Zámek Opočno byl původně gotickým hradem. V 16. století byl však přestavěn na zámek v renesančním stylu a po požáru o sto let později prošel další přestavbou ve vrcholně barokním stylu.

Zámek Zelená Hora a Zbiroh
02:44

Zámek Zelená Hora a Zbiroh

Zámky Zelená Hora a Zbiroh obsadilo v minulém století hned několik armád. Jejich historie je však spojena i s kulturnějšími okamžiky: na Zelené Hoře byl nalezen Rukopis zelenohorský a na Zbirohu pobýval Alfons Mucha, který zde namaloval dvacet obrovských pláten Slovanské epopeje.

Šternberkové
08:46

Šternberkové

Šternberkové jsou jednou z nejstarších českých šlechtických dynastií. Jejich rodovým sídlem je hrad Český Šternberk tyčící se nad Sázavou. Hrabě Zdeněk Sternberg v ukázce vzpomíná na dětství i na průběh vyvlastnění hradu komunisty.

Kulturní památky rodu Šternberků
02:20

Kulturní památky rodu Šternberků

Sternbergové jsou jednou z nejstarších českých šlechtických dynastí a vybudovali mnohé významné stavby, dnes kulturní památky. Kromě pražských paláců to byl například Trojský zámek nebo zámek Jemniště.

Zobrazit další videa

Náměty k výuce

4 náměty

Pracovní listy

6 pracovních listů Další listy

Pracovní list: UNESCO v ČR

Pracovní list pro žáky 2. stupně a střední školy. Zabývá se hmotným kulturním dědictvím UNESCO v ČR .

Pro učitele: UNESCO v ČR

Doplňkový materiál pro učitele 2. stupně a střední školy k pracovnímu listu UNESCO v ČR. Obsahuje řešení.

Geocaching: Slovníček pojmů

Slovníček pojmů vztahujících se ke geocachingu.

Zápisník z cest: Královéhradecký kraj

Zápisník z cest je součástí letního námětu Za poklady Česka s ČT edu. Vyrazte s námi na lov kešek do Královéhradeckého kraje!
Probíhá načítání