05:00
Literární vědec Jiří Trávníček hovoří o pohádkách, pohádkových zdrojích Boženy Němcové a pohádkových rysech jejího největšího díla: Babičky. Vyjadřuje se rovněž k otázce, proč jsou pohádky tak důležité pro vývoj člověka v dětském věku. Věděli jste, že pohádky jako žánr původně vůbec nebyly určené pro děti? A proč bychom měli dětem pohádky vyprávět?
04:01
Středoevropský technologický institut CEITEC jsou sdílené laboratoře, které slouží vědcům pro realizaci jejich projektů. V této konkrétní laboratoři se výzkumníci zabývají nanotechnologiemi. Vysvětlíme si také, proč nespadneme, když jedeme na kole, a jak využívají krasobruslařky fyziku.
04:51
Teorie relativity, kterou publikoval Albert Einstein, se příčí našemu běžnému chápání. Jejím základem je teze, že současnost není absolutní, ale relativní vztah mezi dvěma událostmi, které závisí na soustavě, v níž je pozorujeme. Výjimkou je světlo, jehož rychlost je za všech okolností stejná. Čím rychleji se objekty pohybují, tím více se zkracují z hlediska pozorovatele, který je v klidu. Zároveň se chovají, jako by jim rostla hmotnost a pomaleji běžel čas.