Největší portál vzdělávacích videí v ČR
menu

Diagnóza

Stupeň vzdělání

Vybrat

Předměty

Vybrat

Délka videa

nerozhoduje do 5 minut do 10 minut do 15 minut do 30 minut do 45 minut nad 45 minut

Našli jsme pro vás videí: 22

Endoprotéza ramenního kloubu

03:07

Endoprotéza ramenního kloubu

Rameno je nejpohyblivější kloub v těle a podobně jako kyčle či koleno je velmi namáhaný. Pokud opotřebení zajde tak daleko, že je pohyb velmi bolestivý, lze kloub nahradit umělou protézou. Jedná se o obdobu běžné operace kyčlí, která je díky větší zátěži tohoto kloubu ještě častější.

Jaké je to být transsexuálem

05:05

Jaké je to být transsexuálem

Jak se žije muži, který se cítí být ženou? Transsexualita patří mezi medicínsky charakterizované diagnózy, které však nelze nijak měřit nebo zjistit jinak než vlastním uvědoměním samotného jedince. Přijetí této skutečnosti musí přijít jednak z jeho strany, jednak z okolí. Za posledních několik desítek let se náhled na transsexualitu dost proměnil. Ať už ve společnosti, nebo z hlediska vědeckých zkoumání.

Operace zvětšené prostaty

02:50

Operace zvětšené prostaty

Nezhoubné zvětšení prostaty je nejčastější problém u mužů, může však dojít až do stadia zhoubného karcinomu. Zvětšenou prostatu lze odstranit chirurgicky a ulevit tak od bolestivých obtíží.

Nezhoubný nádor dělohy

04:01

Nezhoubný nádor dělohy

Po 30. roce věku ženy se zvyšuje riziko vzniku nezhoubného nádoru v děloze, tzv. myomu. Vzhledem k tomu, že mnoho žen plánuje těhotenství i později, je prioritou lékařů tento problém řešit tak, aby byla zachována reprodukční schopnost zasažených orgánů. Díky moderním metodám a miniinvazivní léčbě toho lze dosáhnout.

Extrémní nezralost u novorozenců

03:30

Extrémní nezralost u novorozenců

Občas se stane, že se dítě narodí předčasně. V pražské nemocnici U Apolináře se starají o děti, které se narodí třeba už ve 24. týdnu těhotenství, neváží ani jeden kilogram a vyžadují neustálou péči. V tomto poměrně mladém oboru patří místní lékaři ke světové špičce a podařilo se jim zachránit už mnoho takhle narozených dětí.

Děti ze zkumavky

04:14

Děti ze zkumavky

V době, kdy se manželé Provazníkovi téměř vzdali naděje na vlastní dítě, nabídl jim MUDr. Mrázek pomoc. Paní Iveta otěhotněla díky darovanému embryu a v době natáčení filmu už byla v osmém měsíci těhotenství. Pro primáře centra asistované reprodukce MUDr. Milana Mrázka je i tento případ důkazem úspěšnosti mimotělního oplodnění žen, které by se jinak maminkami nikdy nestaly.

Šedý zákal

04:24

Šedý zákal

Jednou ze slabin starších lidí je i zhoršující se zrak. Často je problémem šedý zákal, tedy zakalená čočka v oku. Tento problém lze však rychlou operací odstranit, a tak může člověk i v 90 letech znovu vidět velmi dobře. Pro staré lidi je neméně důležité také psychické zdraví. K tomu přispívá, když mají kolem sebe milující rodinu, která jim pomáhá.

Jak dopravit do těla inzulin při onemocnění cukrovkou

04:47

Jak dopravit do těla inzulin při onemocnění cukrovkou

Cukrovka je onemocnění, při kterém je třeba tělu dodávat přesné množství inzulínu v určitou dobu. Tento problém se řeší mnoha způsoby – od injekčních stříkaček až po automatické pumpy. Tyto pomůcky lidem, kteří cukrovkou trpí, velmi ulehčují život.

Léčba nádorového onemocnění kůže

05:16

Léčba nádorového onemocnění kůže

V lidské pokožce jsou buňky zvané melanocyty, které vytvářejí pigment melanin. Při vystavení slunečnímu záření produkují více melaninu, díky čemuž naše kůže tmavne. Melanocyty často vytvářejí barevné skvrny: pihy, mateřská znaménka a podobně. Pokud se však melanocyty začnou neřízeně množit, vzniká zhoubné nádorové bujení – melanom. S jeho léčbou nás seznámí náš přední dermatolog, prof. Petr Arenberger.

Nenápadný zabiják cholesterol

04:29

Nenápadný zabiják cholesterol

Zvýšená hladina cholesterolu v krvi představuje vyšší riziko infarktu i jiných zdravotních komplikací. Při ovlivňování úmrtnosti na onemocnění srdce a cév je však prevence účinnější než léčba. Kromě životního stylu jsou důležité i pravidelné kontroly u lékaře. Toto onemocnění se netýká pouze starších lidí.

Kolonoskopie

04:06

Kolonoskopie

Ještě v roce 2017 byla naše republika ve výskytu nádorů tlustého střeva a konečníku na prvním místě na celém světě. Díky screeningu, tedy preventivnímu vyšetření, již toto prvenství nedržíme, i přesto je ale výskyt velký. Častým způsobem vyšetření pro odhalení nádoru ve střevě i jiných problémů je kolonoskopie.

Původ a léčba podceňované chřipky

05:20

Původ a léčba podceňované chřipky

Většina lidí má podvědomě tendenci chřipku podceňovat. Chřipka je sice jednou z nejběžnějších, zároveň ale jednou z nejstrašnějších chorob, se kterými se lidstvo potýká. Počtem svých obětí se řadí k těm nejsmrtelnějším, přestože je dostupná prevence ve formě očkování i léčba antivirotiky. Zimní vlny chřipkových epidemií přicházejí pravidelně a jednou za čas se objeví virus silnější, který způsobí až globální pandemii.

Načíst další videa
Probíhá načítání