Největší portál vzdělávacích videí v ČR
menu

Africká abeceda

Seznamte se s Afrikou! A jako antilopa, T jako termitiště, Ž jako žirafa. Vydejte se s námi po stopách Afriky krok za krokem napříč celou abecedou.

Zde najdete všechny materiály k tomuto pořadu

Videa

Zebra
04:00

Zebra

Jsme v Africe, v domově zebřích dam. Poznáme zde, jak to vypadá na savaně. Zjistíme, k čemu zebrám slouží jejich pruhy. Věděli jste, že jsou to takové otisky prstů? Africká příroda je fascinující organismus. Druhý největší a zároveň nejteplejší kontinent světa. Proto se neváhejte vydat za dalším dobrodružstvím právě sem.

Welwitschie
04:02

Welwitschie

Welwitschie, že jste to nikdy neslyšeli? Je tedy nejvyšší čas se o této rostlině něco dozvědět. Pokud byste ji hledali, musíte do Namibské pouště, což je nejstarší a nejdrsnější poušť na světě. Věděli jste, že jsou tam i místa, kde vůbec nikdy neprší? Jak tam tedy může nějaká rostlina přežít, kde se tam vzala a proč má tak zvláštní jméno? Odpovědi nejen na tyto otázky se dozvíte ve videu.

Velbloud
04:02

Velbloud

"Koráb pouště" – tak je velbloud právem označován. Dříve soužil jako jediný dopravní prostředek po poušti. Vydrží totiž bez vody několik dní. Pokud si myslíte, že zásobu vody má právě ve svém hrbu, tak se nenechte mýlit. Jak to tedy dělá? Kolik litrů vody se mu vejde do žaludku? Myslíte, že můžete ve volné přírodě potkat dromedára? A co to vlastně je? Odpovědi máte na dosah ruky.

Ústřičník
03:59

Ústřičník

Co asi snáší takový ústřičník? Poznali jsme ho podle zobáku, protože má totiž jeho dolní polovinu delší než horní. Proč to tak má? To můžete snadno zjistit. Africká příroda představuje fascinující organismus. Afrika samotná je druhý největší a zároveň nejteplejší kontinent světa. Proto se neváhejte vydat za dalším dobrodružstvím právě sem.

Tarbík
04:00

Tarbík

Dnes na nás čeká jedno z nejroztomilejších afrických zvířat. Tarbík. Poznáme ho podle toho, že má zadní nohy výrazně delší než přední a pohybuje se pomocí skákání. Neodmyslitelně k němu patří i dlouhý ocásek, pomocí kterého dává signál ostatním, pokud se blíží nebezpečí. Nepřehlédnete ani jeho velké oči, které vidí i v noci. Africká příroda je fascinující organismus. Druhý největší a zároveň nejteplejší kontinent světa. Proto se neváhejte vydat za dalším dobrodružstvím právě sem.

Termitiště
04:00

Termitiště

„Chtěl bys vidět supr dům? Tak si dojdi k termitům.“ Dnes v Africe navštívíme termitiště. Termiti jsou vlastně jako naši mravenci. Žijí v koloniích a vytvářejí si velice pevné obydlí, které nerozšlápne ani slon. Z čeho své obydlí na poušti staví? Africká příroda je fascinující organismus. Druhý největší a zároveň nejteplejší kontinent světa. Proto se neváhejte vydat za dalším dobrodružstvím právě sem.

Šimpanz
04:00

Šimpanz

„Člověk nebo opice? Lidoop, to sedí asi nejvíce.“ Tentokrát v Africe navštívíme tvory nám lidem nejpodobnější, tedy šimpanze. Zjistíme, na čem si rádi pochutnávají a co je pro ně největší zábavou. To, že jsou hodně učenliví, víme dnes především díky Jane Goodallové, které je dlouhá léta pozorovala a vytvořila pro ně útulky, kde se mohou v bezpečí dožívat až padesáti let. Africká příroda je fascinující organismus. Druhý největší a zároveň nejteplejší kontinent světa. Proto se neváhejte vydat za dalším dobrodružstvím právě sem.

Sup
04:02

Sup

„Když v Africe něco zdechne, ne každý se toho lekne.“ Někdo je dokonce rád, jako třeba právě sup. Ne nadarmo se mu říká mrchožrout. Přestože svým dvoumetrovým rozpětím křídel by mohl konkurovat nejednomu dravci, sám nic neloví. Pouze si počká na zbytky. Africká příroda je fascinující organismus. Druhý největší a zároveň nejteplejší kontinent světa. Proto se neváhejte vydat za dalším dobrodružstvím právě sem.

Zobrazit další videa

Náměty k výuce

1 námět

Pracovní listy

8 pracovních listů Další listy

Ptačí seznamka: Špaček

Tento pracovní list pro žáky 1. stupně ZŠ vás seznámí se špačkem. Věděli jste, že i ptáci se musí na jaře seznamovat? Podívejte se na video a pomozte špačkovi sepsat inzerát!

Ptačí seznamka: Poštolka

Tento pracovní list pro žáky 1. stupně ZŠ vás seznámí s poštolkou. Věděli jste, že i ptáci se musí na jaře seznamovat? Podívejte se na video a pomozte poštolce sepsat inzerát!

Pracovní list: Migrace žab

Pracovní list určený pro žáky 1. stupně ZŠ ve kterém si procvičíte, co jste se naučili o žábách. Odkud a kam na jaře žáby putují? Pokud nevíte, pusťte si video!

Pracovní list: Přichází jaro

Pracovní list určený pro žáky 1. stupně ZŠ ve kterém si procvičíte, co všechno se děje na začátku jara. Víte, že zvířata mění svou srst a někteří ptáci se stěhují zpátky z teplých krajů? Pokud si něčím nejste jistí, pusťte si video!
Probíhá načítání