02:44
V animované ukázce je zábavnou formou zachycen vznik a fungování Československa jako demokratického státu. Soustředí se i na otázku národnostních menšin.
Tomáš miloval strašidelné příběhy, svou klučičí partu a dobré knížky. Poslechni si jeho vyprávění o tom, jak se stal prvním československým prezidentem.
Jaké byly okolnosti vzniku samostatného Československa a jak se na něm podílel T. G. Masaryk? Po založení státu bylo třeba vytvořit nové zákony a ústavu, státní vlajku a ustanovit státní hymnu.
V animované ukázce je zábavnou formou zachyceno osvobození Československa ruskou a americkou armádou, pražské povstání a politický poválečný vývoj – Benešovy dekrety a přijetí demise ministrů v roce 1948.
Vyzvěte své žáky na vědomostní souboj ve velkém kvízu z dějin Československé republiky. Kromě toho, že se budou skvěle bavit, zopakují si také své dosavadní znalosti o naší zemi.
V animované ukázce je zábavnou formou zachycena třicetiletá válka v Evropě, zejména důsledky pro život obyvatel. Popisuje se zde také skladba a strategie žoldnéřského vojska.
Pojďme se společně podívat na život českého zakladatele světoznámé firmy. Tomáš Baťa se zapsal do historie podnikání. Narodil se v ševcovské rodině a již v šesti letech uměl z kožených odřezků vyrobit botičky velké jako palec. Tehdejší Československo se díky jeho úspěchu stalo obuvnickou velmocí. Firma Baťa funguje dodnes a na celém světě prodala miliardu párů bot.
Ukázka popisuje formou skečů, rozhovorů, fiktivních reportáží a scének dobu Jiřího z Poděbrad.
Proč kníže Oldřich založil Sázavský klášter? Koho potkal při svých lovech? A jak si kníže Oldřich našel ženu? Poslouchejte vyprávění ze Starých českých pověstí, které je tlumočeno do znakového jazyka pro neslyšící.
Ideologicky zabarvená dobová ukázka popisuje práci příslušníků Pohraniční stráže Sboru národní bezpečnosti. Pohraničníci chránili zejména západní území českého pohraničí a měli ze zákona povoleno použít zbraň. Na toto území neměl nikdo jiný přístup. Dobová reportáž líčí příslušníky stráže jako hrdiny.
Transformace socialistické ekonomiky na ekonomiku tržní po sametové revoluci probíhala dost razantně. Zejména Slovensko zažívalo vysokou nezaměstnanost a likvidaci průmyslových podniků. Dopad změn tady byl tedy mnohem tvrdší než v sousedních Čechách. To vedlo i k posílení vlivu a vítězství HZDS na Slovensku v roce 1992.
Po vzoru SSSR bylo i v komunistickém Československu násilně zakročeno proti „třídním nepřátelům“, soukromým zemědělcům, a to v duchu tzv. „zprůmyslnění zemědělství“. Důsledkem této akce byly tisíce postižených a likvidace krajiny, jejíž důsledky jsou patrné dodnes.
Jak a čím lze charakterizovat českou (resp. československou) politickou pravici? Nepozapomněli jsme na ni? A nespojujeme si ji automaticky spíše s fašismem? O postavení a vývoji české politické pravice ve 20. století si více poslechneme v pořadu Historie.cs.
13 386
749
4 563
1 255
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.