Starověk: Když bohové kráčeli mezi lidmi

Doba vzniku prvních civilizací se historicky datuje od 4. tisíciletí před Kristem do období stěhování národů v 7. století. Lidé během ní ušli od lovců a sběračů obrovský kus cesty a objevili zásadní vymoženosti, kterých si užíváme dodnes. Literaturu, právo, vodovod… Není toho málo, co jsme po starověkých lidech zdědili. Přesto je pro nás dodnes mnoho z života tehdejších lidí záhadou.

Přestože první civilizace vznikly v oblasti úrodného půlměsíce mezi Eufratem a Tigridem, pro pozdější směřování dnešního západního světa bylo určující dění ve starověkém antickém světě. Ten dal vzniknout demokracii, i když v trochu jiné formě, než ji známe dnes. Co dalšího jsme po starověkých civilizacích zdědili? A co se s nimi nakonec stalo? Pojďte se s námi vypravit do časů, kdy bohové kráčeli mezi lidmi a mýty se volně prolínaly se skutečností.

Starověk

Náměty do výuky

Nejsledovanější videa

25 videí
Zobrazit další videa

Nejstahovanější pracovní listy

10 listů

Pracovní list: Počátky demokracie

Pracovní list lze použít k úvaze a připomenutí počátku přemýšlení o spravedlnosti, svobodě, možnosti naplňování lidských práv. Ideál starořecké demokracie, která nám dala pojmy obec, politika, ústava, nebyl dodnes bezezbytku naplněn.
2. stupeň ZŠ
Střední škola
Dějepis
Časová náročnost:
15 minut

Pracovní list: Pyramidy

Egyptské pyramidy – fascinující monumentální stavby starověkého Egypta. Proč je vládci stavěli? Jak je dokázali postavit? Jak staré vlastně jsou?
2. stupeň ZŠ
Střední škola
Dějepis
Časová náročnost:
15 minut
Zobrazit další pracovní listy

ČT edu nejsou pouze videa

1 032

pořadů

Každý měsíc
přibývají na ČT edu
desítky nových
materiálů
pro
vaši výuku

Probíhá načítání