Okruh pro:

Oslavy Nového roku

Máte rádi novoroční oslavy? Dáváte si předsevzetí a ohlížíte se za tím rokem, který právě odchází? Stejně to dělali už naši předkové před stovkami let. Jak se od těch dob zvyky a tradice proměnily a jakou roli v tom hrála průmyslová revoluce? Letos budeme ale 1. ledna slavit i jedno významné jubileum. Čí? No přece našeho státu!

Prvního ledna roku 1993 vznikla samostatná Česká republika a Československo, v němž se nejspíš narodili vaši rodiče, se odebralo do historie. Připomeneme si, jak se to vlastně stalo a co tomu předcházelo. Vydáme se také na exkurzi po novoročních zvycích na českých a moravských vesnicích. A také si vysvětlíme, kdo to byl vlastně ten Silvestr, jehož svátek připadá právě na poslední den roku.

Oslavy Nového roku

Náměty do výuky

Nejsledovanější videa

9 videí
Zobrazit další videa

Nejstahovanější pracovní listy

5 listů

Pracovní list: Šťastný nový rok!

Jak se slavil Silvestr dříve? Která jídla jíme na Nový rok? A po kom se jmenuje poslední den v roce? Po zhlédnutí videí doplňte informace do pracovního listu.
1. stupeň ZŠ
Přírodověda Vlastivěda
Prvouka
Časová náročnost:
30 minut

Metodické doporučení: Státní svátek 1. ledna

Pro přiblížení státního svátku Den obnovy samostatného českého státu, 1. ledna, mladším žákům (1.–2. ročník) můžeme využít příměr s oslavou narozenin. V aktivitě je využito video se známou lidovou písní. Dále je vhodné mít k dispozici nástěnnou mapu ČR a obrázky hudebních nástrojů.
1. stupeň ZŠ
Přírodověda Vlastivěda
Prvouka
Zobrazit další pracovní listy

ČT edu nejsou pouze videa

1 081

pořadů

Každý měsíc
přibývají na ČT edu
desítky nových
materiálů
pro
vaši výuku

Probíhá načítání