Námět do výuky pro:

Zaměřeno na přísloví, rčení a přirovnání

Pořad Slovohrátky se zabývá hraním se slovy. Umějí to všechny jazyky. Srdce na dlani, jazyk za zuby, oči na stopkách… Je toho spousta, co je za slovy schované. To, co se říká, ale není to myšleno doslova. Přesto je to univerzálně platné. Alespoň pokud se bavíme o naší mateřštině. Náš jazyk totiž ovlivňuje způsob, jakým o věcech přemýšlíme.

Zaměřeno na přísloví, rčení a přirovnání

Všichni víme, že srdce není jenom orgán v našem těle. To slovo má také přenesený význam, v němž jde o lásku. A jak že je to s těmi zuby? Pojďme to zjistit. Některá rčení, přísloví a přirovnání se v různých jazycích liší, jiná fungují napříč národnostmi. Proč? Nejspíš proto, že mají základ, který je opřený o prostou sdílenou realitu.

Videa k námětu

Materiály k námětu

Aktivita k rozvoji čtenářské, digitální a matematické kompetence: Poznej nebo zakóduj přísloví

Žák si osvojí jeden ze způsobů kódování a dekódování informace – kódování obrázkem. www.gramotnosti.pro/epublikace // autoři: PPUC-ČG-OVU-tým
1. stupeň ZŠ
ČJ a literatura
Informatika
Matematika
Štítek Digitální kompetence

Pracovní list: Slovohrátky: od srdce až po zuby

Podobně, jako si ve videích holky hrají se slovy, budeme si také hrát a hledat, co je za slovy schované. Nejprve si videa pusťte a poté vás v pracovním listu čekají hravé úkoly.
1. stupeň ZŠ
ČJ a literatura
Časová náročnost:
30 minut

Okruhy

Jazyk je živá věc. To znamená, že se neustále vyvíjí a mění. Existují stará rčení a přísloví, která platí času navzdory. A pak jsou tu úplně nová slova, která do našeho jazyka vstoupila teprve…

ČJ a literatura
7 5

ČT edu nejsou pouze videa

1 137

pořadů

Každý měsíc
přibývají na ČT edu
desítky nových
materiálů
pro
vaši výuku

Probíhá načítání