Námět do výuky pro:

Lidé a voda: Cesta vody do našich domovů a zpět

Odkud se bere voda, která nám doma teče z kohoutku? Co všechno se s ní musí stát, že si ji napustíme do sklenice nebo do vany? Pojďte se s námi podívat, co se děje v úpravnách vody. A kam ta voda z našich domácností potom odtéká? Jak se voda čistí a jak se odpadní vody řešily před vznikem kanalizačních systémů? Proč středověká města páchla?

Lidé a voda

Starověký Řím byl vyspělou civilizací, i pokud jde o hospodaření s vodou. S jeho zánikem ale přišla doba kanalizačního temna. Dnes je už naštěstí dávno za námi a my se snažíme s vodou nakládat co nejšetrněji. Jak se to dělá? Ukážeme vám to na nejstarší české čistírně odpadních vod. Její podoba je ale dnes už mnohem modernější.

Videa k námětu

Materiály k námětu

Pracovní list: Úprava pitné vody

Cílem pracovního listu je poskytnout žákům námět na pokus s čištěním vody pomocí přírodních materiálů.
1. stupeň ZŠ
Přírodověda Vlastivěda
Časová náročnost:
20 minut

Pracovní list: Úprava pitné vody / Очищення питної води

Cílem pracovního listu je poskytnout žákům námět na pokus s čištěním vody pomocí přírodních materiálů. Мета робочого аркуша — дати учням ідею для експерименту з очищення води за допомогою природних матеріалів.
1. stupeň ZŠ
Přírodověda Vlastivěda
Prvouka
Štítek V ukrajinštině
Štítek Materiály v ukrajinštině
Časová náročnost:
30 minut

Okruhy

Voda je základem života. To všichni víme. Co se ale nad tím trochu více zamyslet? V České republice bude možná brzy o vodu nouze. Jak to může ovlivnit každý z nás? Jak to, že nám vlastně teče z…

Přírodověda Vlastivěda
12 5

ČT edu nejsou pouze videa

1 131

pořadů

Každý měsíc
přibývají na ČT edu
desítky nových
materiálů
pro
vaši výuku

Probíhá načítání