Kosterní soustava

Pojďme se společně podívat na naši kostru. Ta nám umožňuje pohyb a chrání naše nejdůležitější orgány. UčíTelka nám ukáže, že kostí se není třeba bát. Tušíte, z kolika kostí se skládá lidské tělo? I to se dozvíme. A také zjistíme, že naše kosti jsou tak trochu zázrak. Ostatně jako celá příroda. Díky kostem držíme pohromadě a i ty nejmenší mají velký význam.

Kosterní soustava

Která z našich kostí je nejdelší a co je na ní speciálního? Proč je lebka spojena švy? Co jsou to chrupavky a jaký je jejich účel? Co je základní stavební jednotkou naší páteře? A kolik jich je? Kolik máme párů žeber? Pojďte s námi odhalovat tajemství lidského těla. Nezůstaneme ale jen u kostí, povíme si také základní fakta o orgánech, které kosti mají za úkol chránit. Společně zjistíme, že každý lidský organismus je geniální soustava, která se dokáže rychle přizpůsobit růstu. A co tuhle soustavu ohrožuje? Jak poznáme, že trpíme osteoporózou? A jak se jí bránit? 

Videa k námětu

Materiály k námětu

Pracovní list: Kostra a její onemocnění

Tento pracovní list je určen žákům 2. stupně a odpovídajícím ročníkům víceletých gymnázií. Jeho cílem je popsat základní části lidské kostry a představit jedno z onemocnění opěrné soustavy člověka.
2. stupeň ZŠ
Přírodopis

Pracovní list: Kostra a její onemocnění - pro učitele

Tento pracovní list s řešením je určen pro učitele 2. stupně. Jeho cílem je popsat základní části lidské kostry a představit jedno z onemocnění opěrné soustavy člověka.
2. stupeň ZŠ
Přírodopis

Pracovní list: Kostra / Робочий лист: Cкелет

Tento pracovní list je určen žákům 2. stupně a odpovídajícím ročníkům víceletých gymnázií. Jeho cílem je popsat základní části lidské kostry. / Цей робочий лист призначений для учнів 2-го ступеня та відповідних класів багаторічних гімназій. Його мета — описати основні частини скелета людини.
2. stupeň ZŠ
Střední škola
Biologie
Přírodopis
Štítek Materiály v ukrajinštině
Časová náročnost:
15 minut

Okruhy

Komplexitu a dokonalost lidského těla si, pokud jsme zdraví, většinou moc neuvědomujeme. Přesto jde o systém, který je i přes veškerý pokrok moderní vědy velmi křehký. Ukážeme si, co všechno o téhle…

Biologie · Přírodopis
46 35

ČT edu nejsou pouze videa

1 134

pořadů

Každý měsíc
přibývají na ČT edu
desítky nových
materiálů
pro
vaši výuku

Probíhá načítání