Největší portál vzdělávacích videí v ČR
menu

Námět do výuky pro:

Zpátky na Měsíc: Vesmírný závod pokračuje

Na Měsíc dosud vkročilo pouhých 12 lidí. Ten poslední z nich téměř před 50 lety. Vrátíme se někdy na Měsíc? Co nám může nabídnout? Nejen Američané deklarují, že je jejich cílem nejen člověka na Měsíc znovu dopravit, ale dokonce mu zde umožnit dlouhodobý pobyt v základně, která by měla sloužit k cestě na Mars. Jak to s odvážnými plány NASA, různých zemí a Evropské kosmické agentury vypadá?

Zpátky na Měsíc

Za necelých padesát let, co jsme na Měsíci byli naposled, naše technologie značně pokročily. V současnosti se vyvíjejí takové, které by nás na jedinou přirozenou družici Země měly dopravit znovu. Ukážeme vám, jaké rakety právě teď za tímto účelem vznikají. Také si rozšifrujeme skrytou symboliku loga ambiciózní mise Artemis, kterou připravuje NASA, a odhalíme vize Elona Muska.


Kde a kdy přesně by měla na Měsíci vzniknout základna pro cestu na Mars? Jaké na onom místě panují podmínky? Pokud bychom se odsud chtěli na rudou planetu dopravovat, musíme zjistit ještě spousty věcí, abychom si mohli být jisti, že na něm člověk vůbec může přežít. Cesta na Mars totiž netrvá dny, ale celé měsíce, a v případě problémů není možné kosmickou loď jen tak otočit. Láká vás představa meziplanetárního cestování?

Videa k námětu

Materiály k námětu

Pracovní list: Zpátky na Měsíc

Pracovní list ke kolekci Zpátky na Měsíc
Časová náročnost:
45 minut
Probíhá načítání