Největší portál vzdělávacích videí v ČR
menu
Zpátky na Měsíc

Zpátky na Měsíc: Vesmírný závod pokračuje

Na Měsíc dosud vkročilo pouhých 12 lidí. Ten poslední z nich téměř před 50 lety. Vrátíme se někdy na Měsíc? Co nám může nabídnout? Nejen Američané deklarují, že je jejich cílem nejen člověka na Měsíc znovu dopravit, ale dokonce mu zde umožnit dlouhodobý pobyt v základně, která by měla sloužit k cestě na Mars. Jak to s odvážnými plány NASA, různých zemí a Evropské kosmické agentury vypadá?

Stáhnout materiály

zpatky-na-mesic

Za necelých padesát let, co jsme na Měsíci byli naposled, naše technologie značně pokročily. V současnosti se vyvíjejí takové, které by nás na jedinou přirozenou družici Země měly dopravit znovu. Ukážeme vám, jaké rakety právě teď za tímto účelem vznikají. Také si rozšifrujeme skrytou symboliku loga ambiciózní mise Artemis, kterou připravuje NASA, a odhalíme vize Elona Muska.


Kde a kdy přesně by měla na Měsíci vzniknout základna pro cestu na Mars? Jaké na onom místě panují podmínky? Pokud bychom se odsud chtěli na rudou planetu dopravovat, musíme zjistit ještě spousty věcí, abychom si mohli být jisti, že na něm člověk vůbec může přežít. Cesta na Mars totiž netrvá dny, ale celé měsíce, a v případě problémů není možné kosmickou loď jen tak otočit. Láká vás představa meziplanetárního cestování?

Pracovní list: Zpátky na Měsíc

Stáhnout
Zpátky na Měsíc: Plány a vize

07:21

Zpátky na Měsíc: Plány a vize

V roce 2019 uplynulo 50 let od přistání prvního a 47 let od přistání prozatím posledního člověka na Měsíci. Bylo jich celkem 12, všichni Američané. Ti se chtějí na Měsíc vrátit, nejsou však jediní. Jak si aktuálně jednotlivé státy vedou? Čeho, kdo a kdy chce dosáhnout? Jaké jsou nejbližší plány Američanů? Na otázky Daniela Stacha z vědecké redakce odpovídají odborníci na kosmonautiku Dušan Majer a Michal Václavík. Pořad je součástí série, kterou ČT připravila k 50. výročí přistání na Měsíci.

Zpátky na Měsíc: Technika pro cesty na Měsíc

08:56

Zpátky na Měsíc: Technika pro cesty na Měsíc

Cestu ze Země na Měsíc je možné rozdělit do tří kroků. Prvním krokem je dostat se na oběžnou dráhu Země, druhým let k Měsíci a třetím krokem je přistání na měsíčním povrchu. Mají Američané potřebnou techniku, která by pilotované lety na Měsíc zvládla? Co je připravené a co ve vývoji? O tom hovoří Daniel Stach z vědecké redakce s odborníky na kosmonautiku Dušanem Majerem a Michalem Václavíkem. Pořad je součástí série, kterou ČT připravila k 50. výročí přistání na Měsíci.

Zpátky na Měsíc: Mezinárodní spolupráce

15:33

Zpátky na Měsíc: Mezinárodní spolupráce

Jak v současné době probíhá mezinárodní spolupráce při přípravách letu na Měsíc? Jak si vede Evropská kosmická agentura a v čem se její činnost liší od NASA? Které státy spolupracují a které naopak řeší své záměry v dobývání kosmu samy? Proč je důležitá podpora kosmického programu v menších soukromých firmách? A jsou prohlášení politiků podložená reálnými možnostmi zemí? Na otázky Daniela Stacha z vědecké redakce odpovídají odborníci na kosmonautiku Dušan Majer a Michal Václavík. Pořad je součástí série, kterou ČT připravila k 50. výročí přistání na Měsíci.

Zpátky na Měsíc: Kdy a za jakých podmínek

08:27

Zpátky na Měsíc: Kdy a za jakých podmínek

Jaké podmínky na různých místech Měsíce panují? Co ovlivňuje možnost delšího pobytu člověka? V čem je unikátní jižní pól Měsíce? Jak chránit kosmonauty před kosmickým zářením? A jak reálný je záměr postavit na Měsíci stálou základnu? Jsou prohlášení politiků postavená na reálných možnostech zemí? Na otázky Daniela Stacha z vědecké redakce odpovídají nejen odborníci na kosmonautiku Dušan Majer a Michal Václavík. Pořad je součástí série, kterou ČT připravila k 50. výročí přistání na Měsíci.

Zpátky na Měsíc: Mise Artemis

07:01

Zpátky na Měsíc: Mise Artemis

Skryté symboly v názvu mise Artemis vypovídají o záměrech Američanů v dobývání kosmu. Dalším cílem je Mars. Jak náročná ta cesta bude? Jaké jsou vize Elona Muska a v čem předstihl NASA? Na otázky Daniela Stacha z vědecké redakce odpovídají odborníci na kosmonautiku Dušan Majer a Michal Václavík. Pořad je součástí série, kterou ČT připravila k 50. výročí přistání na Měsíci.

Probíhá načítání