Největší portál vzdělávacích videí v ČR
menu
Živočichové a rostliny na poli

Živočichové a rostliny na poli: Zmizí z našich polí život?

Intenzivní zemědělství přineslo zvýšení výnosů zemědělské produkce o 20 až 30 %. Což je dobrá zpráva pro nás, o dost horší pro ty, kteří v polích bydlí a rostou. Podívejte se s dětmi, proč z našich polí mizí zajíci, křečci i polní ptáci? Jak asi tušíte, může za to člověk. A co se s tím dá dělat? K čemu je dobrý bodlák a jaké léčivé účinky má chrpa? Nejen to, ale i mnoho dalšího se v tomto námětu mohou děti naučit.

Stáhnout materiály

zivocichove-a-rostliny-na-poli

Víte, co je to lodyha a co znamená slovo „kopinatý“? Jestli ne, nevadí, vysvětlíme si to. Podíváme se také, jak vypadá křeččí obrana a jak žijí strnadi a pěnkavy a jak probíhají námluvy zajíců. A hlavně se pokusíme odpovědět na otázku, proč jsou všechny tyto dříve běžné druhy v přírodě k vidění stále méně.

Křeček polní

01:32

Křeček polní

Proč jsou křečci polní ohrožený druh? A kde se tito hlodavci vyskytují? Jak probíhá pozorování křečků ve volné přírodě? Vědci zkoumají chování křečků, jejich pohyb v norách v podzemí, způsob rozmnožování a tvoření zásob na zimu.

Chrpa polní

02:00

Chrpa polní

Animovaný herbář, který vás naučí vyznat se v tom, co všechno kvete na našich loukách, polích a zahradách. Díky své sytě modré barvě se chrpa neboli modráček pěstuje v zahradách pro potěchu oka, jinak ale roste hlavně na polích jako plevel. V minulosti ji zemědělci málem vyhubili. Přitom jak by se mohla nelíbit? V květomluvě chrpa znamená „jsem šťastná“.

UčíTelka (2. třída): Na poli

25:12

UčíTelka (2. třída): Na poli

Když děti učí telka! Pojďte se společně se žáky 2. ročníku podívat, jak to vypadá na poli. Ukážeme si, jací živočichové na poli žijí. Zkusíme rozpoznat rostliny, které se na polích pěstují, a řekneme si, k čemu nám slouží. Na závěr si vyrobíme vlastní domácí modelínu.

Bodlák obecný

02:04

Bodlák obecný

Animovaný herbář, který vás naučí vyznat se v tom, co všechno kvete na našich loukách, polích a zahradách. Bodlák je takový ozbrojený polní rytíř. Oslíci jej přesto milují. Obratně si z bodláku uškubnou jen šťavnatou část. Všem ostatním bodlák vzdoruje, ve Skotsku dokonce pomáhal při obraně proti nepřátelům a stal se za to skotskou národní květinou.

Zachráníme polní ptáky?

06:01

Zachráníme polní ptáky?

Polní ptáci ubývají od devadesátých let a poslední dobou se jejich mizení zrychluje. Intenzivní hospodaření jim totiž příliš nepřeje. Důležitý je přístup hospodáře, jestli pamatuje při hospodaření i na životní prostředí. Ukážeme si, jak se dá poměrně jednoduše příroda oživit. Na toto konání se dají dokonce čerpat dotace.

Zajíci

13:34

Zajíci

Zajíce a jeho zajímavý život nám představí tento díl pořadu Přidej se. Zajíc polní je plachý a ostražitý živočich, jedinou jeho ochranou je útěk. V poslední době se jeho stavy snižují. Proč? Co hraje v jeho neprospěch? Víte, co je to honcování? Kolikrát do roka se rodí mláďata zajíce? Kdo a co zajíce v přírodě ohrožuje?

Probíhá načítání