Největší portál vzdělávacích videí v ČR
menu
Vzácní obyvatelé lesa

Vlci, rysi, medvědi: vzácní obyvatelé českých lesů

Každý vlk se sice člověku raději vyhne, do našich lesů se ale vlci pomalu vracejí. Ze Slovenska přicházejí i největší, u nás téměř vyhubené evropské šelmy: medvědi. Co dělat, když vás ve volné přírodě medvěd napadne? No, rozhodně to není lezení na strom ani křik. A víte, proč býval sýček považován za posla smrti? A co to je vlčí hlídka? Pojďme to zjistit.

Stáhnout materiály

vzacni-obyvatele-lesa

Kriticky ohrožení sýčkové doplácejí na to, že rádi žijí v blízkosti lidí. Této malé sovy u nás zbývá už asi jenom 130 párů. Co se s tím dá dělat? Držme sýčkům palce, ať se nám podaří tento nepříznivý vývoj zvrátit. Tak jako se to podařilo u elegantního rysa, který byl na našem území vyhuben v 18. století. A nyní ho zase můžeme potkat například v Jeseníkách. I když jen v desítkách kusů. I pro naše největší šelmy je největším nebezpečím člověk, tedy pytláci. Šelmy musíme chránit, protože do přírody patří. Ani u tohoto našeho vzácného námětu nechybí pracovní listy, které budou zjišťovat, co všechno jste se dozvěděli. Znalosti o jelenovi potom ověří ještě pracovní list od státního podniku Vojenské lesy a statky ČR.  A pokud vás zajímá, jaký byl poslední ulovený medvěd na našem území, přečtěte si příběh posledního šumavského medvěda z Národního zemědělského muzea.

Zobrazit další materiály
Vlci a vlčí hlídky

02:29

Vlci a vlčí hlídky

Jak je to s výskytem vlků v Čechách? Můžeme je vidět ve volné přírodě? Vlci jsou bojácná a plachá zvířata, která se člověku raději vyhnou. Vlčí hlídky jsou skupiny dobrovolníků, kteří se pohybem v lesích snaží zabránit pytlačení našich velkých šelem, jako je vlk nebo rys. Zvýšený pohyb lidí po lese totiž pytláky odrazuje.

Rys ostrovid

01:33

Rys ostrovid

Rys ostrovid je kočkovitá šelma, která žije také v Jeseníkách. Co v našich lesích ohrožuje velké kočky? Šelmy potřebují prostor a jeden rys operuje na rozloze až 25 čtverečných kilometrů. V devatenáctém století byl u nás zcela vyhuben, ale postupně se začal vracet. Ochrana rysů záleží především na lidech, kteří se v české přírodě pohybují.

Zimní příroda: Ptáci, jehličnany a vlci

07:11

Zimní příroda: Ptáci, jehličnany a vlci

Epizoda představuje vlky jako šelmy tvořící malé smečky v některých pohraničních pohořích ČR. Z vrubozobých ptáků se představuje běžná kachna divoká a největší z našich původních hus – husa velká. Kromě nich je představen místy se vyskytující morčák. V lednu můžeme pozorovat, a zejména slyšet datlovité ptáky, kteří plní roli lesních doktorů. Jsou představeny také některé nepůvodní jehličnany našich lesů – douglasky a již lesníky nevysazované borovice vejmutovky.

Sýček obecný

03:15

Sýček obecný

Sýček obecný je malá sova velikosti kosa. Dřív byl u nás k vidění i slyšení na každém rohu, ale dnes jich tu žije už jen několik desítek a je silně ohrožený. Jak to? Jak se zapojit do záchrany sýčka? A proč naši předkové věřili, že sýček přináší smrt?

Medvěd hnědý

03:11

Medvěd hnědý

Pojďme si představit oblíbeného živočicha, kterého můžeme vzácně potkat i v naší republice. Tímto živočichem je medvěd hnědý. Naučíme se, jak se máme zachovat, když největší evropskou šelmu v přírodě potkáme. Pokud víme, jak se správně chovat, pravděpodobnost, že vás zraní, je jen velmi malá.

Probíhá načítání