Největší portál vzdělávacích videí v ČR
menu
Velikonoce u nás i ve světě

Vajíčka, zajíčci i vakojezevec: Velikonoce u nás i ve světě

Velikonoce jako nejvýznamnější křesťanský svátek se slaví po celém světě. Jak, to se ale v jednotlivých zemích trochu liší. Pojďme si udělat malou exkurzi po různých více či méně známých zvycích. Kde se polévají vodou a kde voňavkou? A ve kterých zemích operuje velikonoční zajíček?

Stáhnout materiály

velikonoce-u-nas-i-ve-svete

Co se kde peče a jí, kde se háže vejci a proč se na Velikonoce raději vyhnout návštěvě Filipín? Kdo koleduje ve Finsku? Proč se cizinci u nás pozastavují nad pomlázkou? Jakou roli hraje o australských Velikonocích vakojezevec ušatý? A jak u nás slavili Velikonoce dřív a jak se jejich oslava liší podle jednotlivých krajů? To všechno se dozvíte. V pracovních listech si pak všechny tradice, o kterých jste se poučili, pěkně sesumírujete černé na bílém.

UčíTelka (3. tř.): Velikonoce nejen v Británii

23:49

UčíTelka (3. tř.): Velikonoce nejen v Británii

Když děti učí telka! Naučme se s žáky 3. ročníku, jak se slaví Velikonoce ve Velké Británii, a zopakujme si u toho typická velikonoční slovíčka. Společně si také vyrobíme barevný velikonoční klobouček.

UčíTelka (4. třída): Velikonoční tradice podle krajů

26:50

UčíTelka (4. třída): Velikonoční tradice podle krajů

Když děti učí telka! Jaké velikonoční tradice v jednotlivých krajích dodržujeme, si společně s paní učitelkou Katkou a dětmi ze 4. třídy ukážeme ve velikonočním dílu. Společně si zopakujete názvy krajů ČR a dozvíte se o zajímavých tradicích, které se váží k oslavám Velikonoc. Můžete zkusit hádat, ve kterém z krajů najdete kupříkladu skleněné kraslice. Na závěr si můžete společně s dětmi zkusit vyrobit „batikované vajíčko“.

UčíTelka (5. třída): Velikonoce v Evropě

23:39

UčíTelka (5. třída): Velikonoce v Evropě

Když děti učí telka! Co se vám vybaví, když se řekne Velikonoce? A věděli byste, jaké velikonoční zvyky mají například na Slovensku nebo v Německu? Společně s paní učitelkou Zuzkou a páťáky si představíme velikonoční tradice různých zemí Evropy.

Velikonoční tradice v zahraničí

04:17

Velikonoční tradice v zahraničí

Zajímá vás, jaké tradice na Velikonoce dodržují kupříkladu v Anglii či Chorvatsku? Společně s dětmi z Wifiny se vypravíte do různých koutů světa a dozvíte se, jaké velikonoční tradice nás spojují, a také to, čím se velikonoční oslavy v jednotlivých zemích liší.

Méně známé velikonoční zvyky

01:17

Méně známé velikonoční zvyky

V pořadu Zprávičky se podíváme na velikonoční zvyky, o kterých jste možná ještě neslyšeli. Víte, že v Austrálii nahradil tradičního velikonočního zajíčka vakojezevec ušatý? Jak se koleduje ve Finsku? Podívejte se.

Probíhá načítání