Největší portál vzdělávacích videí v ČR
menu
tvorime-vlastni-herbar

Námět do výuky pro:

Poznáváme přírodu a tvoříme vlastní herbář

Květiny, byliny a rostliny jsou krásné, ale jednoho dne odkvetou, uvadnou nebo se uloží k zimnímu spánku. Věděli byste, jak jejich půvab uchovat navěky a ještě je mít vždy po ruce? Chcete si založit vlastní sbírku, ale nevíte, kde začít? Pak je sbírání rostlin do herbáře a tvorba atlasu rostlin skvělý nápad. Je to zadarmo a ještě se u toho naučíte spoustu nových věcí. A víte, že vylisované květy se dají použít i umělecky, na okrasu nebo v kuchyni? Pokud budete rostliny chtít jíst, musíte umět rozpoznat jedlé od jedovatých. Uměli byste to?

Tvoříme vlastní herbář

Na zahrádce i ve volné přírodě roste spousta krásných rostlin, které dokážou učarovat nejen svými půvaby, ale ještě se dají využít v kuchyni, na okrasu, pro zábavu i pro učení. Zapomeňte na školní lavice a běžte se učit ven. Nasbírané rostliny můžete hned použít, usušit je nebo vylisovat. A právě lisování rostlin je velmi hezká a naučná činnost, díky které rostlinu příště v přírodě hned poznáte. Víte, jak si založit svůj vlastní herbář nebo atlas květin a jak se správně rostliny v herbáři popisují? Šikulové vám také poradí, jak použít vylisované květy na výrobu originální pohlednice, kterou potěšíte snad asi úplně každého. Stačí k tomu pár věcí, které máte určitě doma. A nakonec si můžete otestovat své znalosti rostlin v zábavném online pexesu a poměřit s kamarády síly, kdo zvládne najít všechny páry kartiček v nejkratším čase.

Videa k námětu

Materiály k námětu

Titulní strana k herbáři

Udělejte svůj herbář ještě krásnějším a doplňte mu naši titulní stranu. Pokud nemáte tiskárnu, můžete se inspirovat a nakreslit vlastní obrázek.

Vzorový herbář

Podívejte se, jak může vypadat herbář a zkuste si vyrobit svůj vlastní.

Herbář: list k doplnění

Pokud chcete udržet jednotný styl herbáře, vytiskněte si náš list k doplnění.

Pracovní list: Tvorba herbáře

Pracovní list pro žáky 1. stupně, který vás provede tvorbou herbáře krok za krokem.

Pracovní list: Pohlednice z rostlin

Pracovní list pro žáky 1. stupně, který vás provede výrobou pohlednice ozdobené rostlinami.

Vybrané kapitoly

Herbář

Pokud je vám líto, že rostliny vždy odkvetou a jejich krása nevydrží navždy, vezměte si staré noviny, těžkou knihu, prázdné papíry a vyrobte si s námi herbář! Kromě toho, že se vám podaří rostliny…

1. stupeň ZŠ
2. stupeň ZŠ
Herbář

ČT edu nejsou pouze videa

846

pořadů

Každý měsíc
přibývají na ČT edu
desítky nových
materiálů
pro
vaši výuku

Probíhá načítání