Největší portál vzdělávacích videí v ČR
menu

Námět do výuky pro:

Poznáváme přírodu a tvoříme vlastní herbář

Květiny, byliny a rostliny jsou krásné, ale jednoho dne odkvetou, uvadnou nebo se uloží k zimnímu spánku. Věděli byste, jak jejich půvab uchovat navěky a ještě je mít vždy po ruce? Chcete si založit vlastní sbírku, ale nevíte, kde začít? Pak je sbírání rostlin do herbáře a tvorba atlasu rostlin skvělý nápad. Je to zadarmo a ještě se u toho naučíte spoustu nových věcí. A víte, že vylisované květy se dají použít i umělecky, na okrasu nebo v kuchyni? Pokud budete rostliny chtít jíst, musíte umět rozpoznat jedlé od jedovatých. Uměli byste to?

Tvoříme vlastní herbář

Na zahrádce i ve volné přírodě roste spousta krásných rostlin, které dokážou učarovat nejen svými půvaby, ale ještě se dají využít v kuchyni, na okrasu, pro zábavu i pro učení. Zapomeňte na školní lavice a běžte se učit ven. Nasbírané rostliny můžete hned použít, usušit je nebo vylisovat. A právě lisování rostlin je velmi hezká a naučná činnost, díky které rostlinu příště v přírodě hned poznáte. Víte, jak si založit svůj vlastní herbář nebo atlas květin a jak se správně rostliny v herbáři popisují? Šikulové vám také poradí, jak použít vylisované květy na výrobu originální pohlednice, kterou potěšíte snad asi úplně každého. Stačí k tomu pár věcí, které máte určitě doma. A nakonec si můžete otestovat své znalosti rostlin v zábavném online pexesu a poměřit s kamarády síly, kdo zvládne najít všechny páry kartiček v nejkratším čase.

Videa k námětu

Materiály k námětu

Titulní strana k herbáři

Udělejte svůj herbář ještě krásnějším a doplňte mu naši titulní stranu. Pokud nemáte tiskárnu, můžete se inspirovat a nakreslit vlastní obrázek.

Vzorový herbář

Podívejte se, jak může vypadat herbář a zkuste si vyrobit svůj vlastní.

Herbář: list k doplnění

Pokud chcete udržet jednotný styl herbáře, vytiskněte si náš list k doplnění.

Pracovní list: Tvorba herbáře

Pracovní list pro žáky 1. stupně, který vás provede tvorbou herbáře krok za krokem.

Pracovní list: Pohlednice z rostlin

Pracovní list pro žáky 1. stupně, který vás provede výrobou pohlednice ozdobené rostlinami.

Vybrané kapitoly

Probíhá načítání