Největší portál vzdělávacích videí v ČR
menu
rikadla-a-rozpocitadla

Námět do výuky pro:

Říkadla a rozpočitadla: Pojďme si hrát!

Zeptejte se dětí, zda znají nějaké říkadlo. Ale jistě, že znají. Podívejte se s nimi na pár příběhů o tom, jak asi mohla vzniknout oblíbená říkadla Josefa Lady. Zdeněk Svěrák a Jaroslav Uhlíř vám také předvedou, jak si s říkadly můžeme hrát a proměnit je třeba v písničku. UčíTelka a děti z 1. třídy dětem zase vysvětlí, proč vlastně říkadla a rozpočitadla děti v minulosti vymýšlely a k čemu je používaly.

Říkadla a rozpočitadla

Říkadla a rozpočitadla jsou totiž mnohem mocnější, než se může zdát. Pomáhají dětem nejen s výslovností a slovní zásobou, ale i motorikou, rozvíjením fantazie a spoustou dalších věcí. V neposlední řadě se s jejich pomocí můžeme snáze rozhodnout, kdo bude pykat při hře na schovávanou nebo kdo bude mít babu. A to se hodí ne?

Videa k námětu

Materiály k námětu

Pracovní list: Kdo bručí je medvěd

Tento pracovní list je určený pro žáky 1. stupně ZŠ. Ověří, jak dobře znají česká říkadla a počítadla. Konkrétně se věnuje říkadlu od Jiřího Havla - Kdo bručí je medvěd.

Pracovní list: Ladova říkadla (Pekař, Pepíku)

Tento pracovní list je určený pro žáky 1. stupně ZŠ. Ověří, jak dobře znají česká říkadla od Josefa Lady. Konkrétně se věnuje říkadlům Pekař a Pepíku.

Pracovní list: Lidová říkadla a rozpočítadla

Tento pracovní list je určený pro žáky 1. stupně ZŠ. Ověří, jak dobře znají česká lidová říkadla a počítadla.

Vybrané kapitoly

Den dětí

Den dětí se u nás poprvé oficiálně slavil 1. června 1951, tedy přesně před sedmdesáti lety. Tudíž bychom mu letos chtěli věnovat trochu více pozornosti, než je obvyklé. Připravili jsme pro vaše žáky…

Předškolní
1. stupeň ZŠ
Den dětí

ČT edu nejsou pouze videa

843

pořadů

Každý měsíc
přibývají na ČT edu
desítky nových
materiálů
pro
vaši výuku

Probíhá načítání