Do uranových dolů za provokaci, z kláštera do vězení, z dělníka ministrem. Bleskové změny, které dramaticky otáčely životy vzhůru nohama. V proměnách režimů, jichž Československo během minulého století zažilo hned několik, se ze zrádců často přes noc stávali hrdinové a naopak. Osudy lidí, se kterými hrál nejen minulý režim ruskou ruletu, by nám nebýt 17. listopadu zůstaly utajeny. Často až neuvěřitelné, plné dramatických zvratů a pádů až na samé dno společnosti, všechny tyto příběhy mají jedno společné. Obrovskou osobní statečnost.
Abychom se dokázali vypořádat a vyrovnat s totalitní minulostí, musíme si o ní vyprávět. Příběhy, které ilustrují nejen naše moderní dějiny, ale přinášejí i důležité svědectví o povaze tohoto národa. Stará moudrost praví, že ti, kteří se nepoučí z minulosti, jsou odsouzeni k tomu ji opakovat. A minulost, v níž se odehrály životní osudy, které jsme pro vás společně se sdružením Post Bellum u příležitosti výročí sametové revoluce vybrali, určitě nikdo z nás opakovat nechce.
Materiály ke stažení vznikly ve spolupráci se Samet na školách, Post Bellum a Ústav pro studium totalitních režimů.
04:10
Politik Ján Langoš, jeden z nejvýraznějších vůdců hnutí Veřejnosť proti násiliu, které vzniklo vedle českého Občanského fóra na Slovensku, zemřel v roce 2006 při autonehodě. Jeho životní partnerka a přátelé vzpomínají na jeho osobnost a na éru komunismu, ve které žil. Na Slovensku byl výrazným představitelem sametové revoluce, poté byl zvolen ministrem vnitra. Nikdy se svých zásad nevzdal, nepřestal usilovat o pojmenování a zmapování temných stránek naší minulosti, byl to neúnavný zápasník se zlem a bezprávím. Hlavním jazykem ukázky je slovenština.
03:05
V lednu 1989 uplynulo 20 let od tragického činu Jana Palacha. V Praze na Václavském náměstí proběhla série shromáždění, která signalizovala blížící se konec komunistického režimu v Československu. Sdělovací prostředky přinášely o událostech zkreslené informace se zřejmým záměrem manipulace veřejným míněním.
06:01
Dvacáté století změnilo osudy mnoha lidí. Imrich Gablech chtěl být vojenským pilotem a tento sen se mu splnil. Většinu svého života byl ale zaměstnán v dělnických profesích – byl třeba skladníkem nebo kontrolorem. Proč? Podívejte se na jeho příběh.
05:19
Dvacáté století změnilo osudy mnoha lidí. Luboš Jednorožec šel jednou na vysněné rande se svojí dívkou. Už na něj nedošel a skončil v uranovém dole. Jak se to stalo? A jak se mu nakonec podařilo emigrovat z Československa? Podívejte se na jeho příběh.
05:45
Dvacáté století změnilo osudy mnoha lidí. Modelovou ukázkou může být Anna Magdalena Schwarzová, kterou věznil nacistický i komunistický režim. Její život byl však pevně spjat s vírou. Jaké byly osudy této řeholnice řádu bosých karmelitánů?
03:04
Významná osobnost českého politického a kulturního života Luboš Dobrovský narazil v životě na spoustu překážek. Jednou z nich byla i nemožnost studia jeho synů. Režim to nedovoloval. Nejen jemu, ale i celé společnosti se do paměti zapsala listopadová studentská demonstrace na Národní třídě (sametová revoluce, něžná revoluce). Jako reakce na brutální zásah proti této demonstraci vzniká Občanské fórum, v čele s Václavem Havlem. Toto politické hnutí odmítalo totalitní komunistický režim.