pokusy-pro-deti-voda

Vybrané kapitoly:

Námět do výuky pro:

Pokusy pro děti: Zázraky s vodou

Proč se v moři plave snadněji než v bazénu? No, správně, protože je slané! Že slaná voda skutečně nadnáší, si ověříme na jednoduchém pokusu s vajíčkem. Víte, co je to hustota? Jestli ne, tak to teď se Šikuly můžete napravit. S obarveným ledem si ukážeme, že hustota teplé vody je jiná než té studené.

Zázraky s vodou

A co se stane, když k vodě a ledu přidáme ještě olej? Vznikne nám úplné umělecké dílo! Voda je zkrátka malý zázrak. Umí doslova překonávat fyzikální zákony. Například se nevylije, ani když je jí sklenice malá. Molekuly drží a drží. Dokud se tedy nepustí. Podívejte se a zkuste si to také.

Videa k námětu

Materiály k námětu

Pracovní list: Jak nevylít sklenici

Cílem pracovního listu je poskytnout návod na pokus s vodou a jeho povrchovým napětím. Pomůcky: psací potřeby, na pokus: menší sklenice, voda, větší množství mincí různých hodnot, pipeta nebo kapátko.
Časová náročnost:
20 minut

Pracovní list: Jak nadnáší sůl

Cílem pracovního listu je poskytnout návod na pokus s vodou a solí. Pomůcky: psací potřeby, na pokus: sklenice, voda, sůl, syrové vejce, lžíce.
Časová náročnost:
20 minut

Pracovní list: Hustota studené vody

Cílem pracovního listu je poskytnout návod na pokus zaměřený na hustotu. Pomůcky: psací potřeby, na pokus: sklenice, teplá voda, olej, obarvené kostky ledu, další tekutiny (žáci vyluští v přesmyčkách).
Časová náročnost:
20 minut

Vybrané kapitoly

Pokusy pro děti

Kdo by nemiloval pokusy! Pohrávat si s barvami, vodou, dokazovat věci, nad nimiž nám zůstává rozum stát… Každý miluje pokusy. Příroda je mocná čarodějka a my, když víme, jak na to, se díky ní můžeme…

1. stupeň ZŠ
Pokusy pro děti

ČT edu nejsou pouze videa

851

pořadů

Každý měsíc
přibývají na ČT edu
desítky nových
materiálů
pro
vaši výuku

Probíhá načítání