Největší portál vzdělávacích videí v ČR
menu
Otrávená půda

Proč bychom měli podporovat bio zemědělství?

Používání chemických postřiků v zemědělství, může mít negativní vliv na naše zdraví. Kromě toho, ani půdě nepřispívá a proto za chvíli nebudeme mít kde pěstovat ovoce a zeleninu. Naštěstí existují standardy BIO zemědělství, které nám poradí, jak hospodařit, abychom byli k naší přírodě šetrnější a zároveň měli také chutnější potraviny.

Stáhnout materiály

otravena-puda

S přicházejícím jarem vyrazila princezna Prga do přírody a jako na potvoru narazila na Smrtistřika Zhoubovce, který otravoval úrodnou půdu a s ní i všechno ostatní. Nemohla to samozřejmě tak nechat a pustila se s ním do boje tou nejpřírodnější cestou. Podívejte se jakou. Jenže jedy, které otravují naši planetu, zdaleka nepocházejí jen ze zemědělské výroby. Hodně jich máte i doma. Zjistěte s námi, čím je můžete nahradit. Stáhněte si náš Vědátorský list a ponořte se s námi do tajů bio zemědělství. Pochopíte, proč jsou menší a možná i ošklivější jablka tou zdravější volbou.

Pracovní list: Otrávená půda

Stáhnout
Prga: Jedy do přírody nepatří

03:44

Prga: Jedy do přírody nepatří

Nikdo z nás nechce jíst potraviny, které obsahují různé škodlivé chemické látky. Jak se však do potravin dostanou? Škodlivé látky jsou třeba pesticidy, kterými se hubí plevel. V různých čisticích prostředcích jsou zase jiné druhy chemikálií. Když se dostanou do půdy, dostanou se i do zeleniny, ovoce, živočichů... Ochrana životního prostředí je na nás všech, chráníme tím hlavně sebe.

Cesta z města; Jak se zakládá malé ekologické hospodářství

02:40

Cesta z města; Jak se zakládá malé ekologické hospodářství

První díl dokumentární reality show Malá farma, ve které se mladý pár stěhuje z města na venkov s cílem vybudovat malé ekologické hospodářství.

Portrét ekologického zemědělce

04:00

Portrét ekologického zemědělce

Seznámení s ekologickým zemědělcem Ing. Pavlem Štěpánkem a jeho hospodářstvím. Reportáž z ekologického chovu hospodářských zvířat s nahlédnutím do života zemědělce, který dříve býval fotografem.

Zemědělská krajina: Pole II

20:27

Zemědělská krajina: Pole II

Pasáž o obdělávání zemědělské krajiny – pole –, o pěstování plodin a chovu hospodářských zvířat. Seznamuje také s živočichy, které je možné na poli spatřit.

Nakladače

07:12

Nakladače

Jak dostat píci z louky pod střechu? Dřív to byla velká dřina, ale dnes nám s tím pomáhají nakladače a manipulátory. Pokrok naštěstí nejde zastavit. Schválně jestli zjistíte, jaký je rozdíl mezi různými nakladači. Větší svaly než ty lidské mají nakladače teleskopické! A co znamená slovo teleskopický? Co všechno tyhle nakladače dokážou?

Žací stroje

06:17

Žací stroje

Objevte sílu žacích strojů! K čemu slouží? Na zahradě nám sice postačí strunová sekačka, ale čím se seče na polích? Seznamte se s jedním z nejvýkonnějších zemědělských strojů, řezačka i kámen rozmačká! A k čemu je to dobré? Stroje usnadňují práci a zvyšují výnosy! A tyhle stroje dělají přesně to, na co obyčejná sekačka nestačí. A kdo je větší sekáč: Karel, nebo Jonáš?

Secí stroj

06:42

Secí stroj

Semeno se seje a sazenice se sází. Dříve lidé okopávali řádky, vykopávali plevel a hnojili, aby jim na políčku něco vyrostlo. Jak to ovšem funguje dnes na velkých polích? Vydejme se objevit tajemství secích strojů a rozmetadel! Jak si lidé dnes ulehčují práci a šetří desítky hodin díky chytrým strojům a jejich GPS? Starost o plodiny umí ulehčit hodně. I když s takovým rozmetadlem je fajn jezdit proti větru. Víte proč?

Harvestor

05:53

Harvestor

Dřevo, surovina všech dob. Dřevorubci dokážou pokácet strom tak, aby spadl tam, kam chtějí. Dnes ale s těžbou dřeva v lese pomáhá harvestor, který dokáže strom pokácet, odvětvit a pořezat dříve a bezpečněji než parta dřevorubců. A s odvozem pořezaného dřeva nám pomůže vyvážecí souprava. Nasaďte si helmu a vyrazte s námi do lesa! Ať žije technika!

Traktor

06:23

Traktor

Poznejme stroj, který pod svou kapotou skrývá velké stádo koní. Kůň dřív dělal všechny práce, a tak se k měření síly tohoto stroje používá tahle jednotka. Využití traktoru v zemědělství je opravdu široké. Pro tažení, nesení, tlačení, ale i k pohonu jiných zemědělských strojů, pro svou průchodnost těžkým terénem. Protože traktor má vytahovat, a ne být vytahován. Zkrátka nepostradatelný stroj pro všechny. Nejen zemědělce, ale i pro zapadlé automobilisty.

Pluhy

06:17

Pluhy

Jak připravit pole na nový osev? Pole se zorá pluhem, ten dělá brázdu, otáčí zeminu a tím se prokypřuje půda. A to je vše? Ale kdepak! Které další stroje jsou ještě potřeba? Vydejte se s námi na pole a podívejme se na jeho přípravu před osetím. Pojďme to společně „zvorat“ ku našemu prospěchu. Tak jako Přemysl Oráč. Zaplaťpánbůh za ty stroje, která zjednodušují zemědělcům práci. Jonáš a Karel už je znají, tak teď je řada na vás!

Kombajn

05:36

Kombajn

Představíme si úplný základ zemědělských strojů. Stroj, který sklízí obilí z našich polí, žací mlátička, tak se přezdívá kombajnu. Dnešní moderní kombajny mají v sobě zabudované GPS navigace a jsou schopny fungovat téměř bez řidiče. Představte si, že zvládnou i vypočítat, kolik obilí sklidily. Divíte se? No, Jonáš s Karlem se divili taky.

Probíhá načítání