Největší portál vzdělávacích videí v ČR
menu

Námět do výuky pro:

Orba a příprava pole: Sklizní práce nekončí

Sklizní práce na poli zdaleka nekončí. Pole se musí připravit na další sezónu. Tedy zorat. Zeptejte se svých žáků, zda vědí, jaké technologie a stroje se k tomu používají a proč se to vlastně všechno dělá? Starost o půdu je jednou z nejdůležitějších činností každého zemědělce. Protože na ní závisí, kolik toho na poli vyroste. Vzpomeňte si na pověst o Přemyslu Oráčovi a kněžně Libuši... Vidíte. Orba byla zásadní činností i pro naše předky.

Orba a příprava pole

Na rozdíl od Přemysla mají dnešní zemědělci k dispozici celou řadu strojů, které jim práci ulehčí. Ať už jde o orbu, nebo setí, šetří lidem desítky hodin práce. Pojďte se s námi podívat, jak tyhle stroje fungují a jak využívají ty nejmodernější technologie. Vysvětlíme si i to, jaký je rozdíl mezi sázením a setím. Není to nic těžkého, nebojte se. Zemědělství vychází z přírody, která je přece geniálně jednoduchá. Navíc si své znalosti můžete otestovat v pracovních listech nebo je prohloubit s pomocí obrázkové statistiky a listu badatele z Národního zemědělského muzea.

Videa k námětu

Materiály k námětu

Pracovní list: Příprava pole

Tento pracovní list je určený pro žáky 1. stupně ZŠ. Ověří, co se děti naučily o poli, procvičí názvy zemědělských strojů a mnoho dalšího, co se dozvěděly ve videu.

Půda - obrázková statistika o tom, co se děje v půdě, a o tom, proč by měla půda být národním bohatstvím

Národní zemědělské muzeum pro vás připravilo obrázkovou statistiku plnou zajímavostí o půdě. Dozvíte se, jaké máme druhy půdy, jaký je rozdíl mezi úrodou a úrodností a mnoho dalšího. (www.nzm.cz)

Omalovánky: O půdě

Národní zemědělské muzeum pro vás připravilo omalovánky plné zajímavostí o půdě. (www.nzm.cz)

Hra: Pole je fajn

Vybrané kapitoly

Probíhá načítání