Největší portál vzdělávacích videí v ČR
menu
orba-a-priprava-pole

Námět do výuky pro:

Orba a příprava pole: Sklizní práce nekončí

Sklizní práce na poli zdaleka nekončí. Pole se musí připravit na další sezónu. Tedy zorat. Zeptejte se svých žáků, zda vědí, jaké technologie a stroje se k tomu používají a proč se to vlastně všechno dělá? Starost o půdu je jednou z nejdůležitějších činností každého zemědělce. Protože na ní závisí, kolik toho na poli vyroste. Vzpomeňte si na pověst o Přemyslu Oráčovi a kněžně Libuši... Vidíte. Orba byla zásadní činností i pro naše předky.

Orba a příprava pole

Na rozdíl od Přemysla mají dnešní zemědělci k dispozici celou řadu strojů, které jim práci ulehčí. Ať už jde o orbu, nebo setí, šetří lidem desítky hodin práce. Pojďte se s námi podívat, jak tyhle stroje fungují a jak využívají ty nejmodernější technologie. Vysvětlíme si i to, jaký je rozdíl mezi sázením a setím. Není to nic těžkého, nebojte se. Zemědělství vychází z přírody, která je přece geniálně jednoduchá. Navíc si své znalosti můžete otestovat v pracovních listech nebo je prohloubit s pomocí obrázkové statistiky a listu badatele z Národního zemědělského muzea.

Videa k námětu

Materiály k námětu

Pracovní list: Příprava pole

Tento pracovní list je určený pro žáky 1. stupně ZŠ. Ověří, co se děti naučily o poli, procvičí názvy zemědělských strojů a mnoho dalšího, co se dozvěděly ve videu.
Časová náročnost:
15 minut

Půda - obrázková statistika o tom, co se děje v půdě, a o tom, proč by měla půda být národním bohatstvím

Národní zemědělské muzeum pro vás připravilo obrázkovou statistiku plnou zajímavostí o půdě. Dozvíte se, jaké máme druhy půdy, jaký je rozdíl mezi úrodou a úrodností a mnoho dalšího. (www.nzm.cz)

Omalovánky: O půdě

Národní zemědělské muzeum pro vás připravilo omalovánky plné zajímavostí o půdě. (www.nzm.cz)

Hra: Pole je fajn

Vybrané kapitoly

Pole

Pojďte s dětmi na pole! Tam se totiž dějí věci. Ukažte svým žákům, co dělají zemědělci v létě, jak funguje zemědělská technika, i to, s jakými výzvami se dnešní způsoby hospodaření musí utkat. Pole…

1. stupeň ZŠ
Pole

ČT edu nejsou pouze videa

846

pořadů

Každý měsíc
přibývají na ČT edu
desítky nových
materiálů
pro
vaši výuku

Probíhá načítání