nejvetsi-cech-karel-iv

Největší Čech v kontextu evropského dění

Karel IV. nebyl jen vládce českého soustátí, ale i císař říše, která zabírala ve středověku většinu Evropy. A to byla výzva i pro muže Karlových kvalit. Postavil se jí ale s obratností sobě vlastní a nesmazatelně se tak zapsal do evropských dějin. Země, ve které se narodil, z jeho úsilí jen těžila. Daroval jí mnohem více než kamenný most, nedobytný hrad uprostřed lesů a první středoevropskou univerzitu.

Největší Čech Karel IV.

Neúnavný bojovník i bohabojný muž. Moudrý a taktizující i prchlivý a temperamentní. Osobnost Karla IV. zůstává i dnes obestřena řadou paradoxů, které můžeme v 21. století jen těžko pochopit. Co ale víme jistě je, že Českým zemím prospěl jako nikdo před ním a dlouho po něm. Hvězda největšího z lucemburských šlechticů zářila celých 62 let a v jejím světle vzkvétaly i země Koruny české. Kulturně, politicky i geograficky. Pojďme si společně ověřit, že o životě krále, jehož jméno nesou ty nejvýznamnější české památky a instituce, znáte všechna fakta, která jej učinila nesmrtelným nejen v českých dějinách.

Videa k námětu

Materiály k námětu

Karel IV.: Král a císař

Pracovní list pro žáky středních škol k námětu do výuky Největší Čech Karel IV., který je součástí vybrané kapitoly Karel IV. Porovnejte si znalosti z našich videí. Vhodné pro prezenční i online výuku.
Časová náročnost:
15 minut

Karel IV.: Korunovační klenoty

Pracovní list pro žáky 2. stupně a středních škol k námětu do výuky Největší Čech Karel IV., který je součástí vybrané kapitoly Karel IV. Porovnejte si znalosti z našich videí. Vhodné pro prezenční i online výuku.
Časová náročnost:
15 minut

Kvíz: DějePIC!

Interaktivní komiks: KIV. Boží Král

Vybrané kapitoly

Karel IV.

Zatímco většina Evropy prožívala nelehké časy, země Koruny české procházely obrovským rozmachem. Král český a římsko-německý a pozdější císař římský vstoupil do politiky ve věku šestnácti let a…

1. stupeň ZŠ
2. stupeň ZŠ
Střední škola
Karel IV.

ČT edu nejsou pouze videa

851

pořadů

Každý měsíc
přibývají na ČT edu
desítky nových
materiálů
pro
vaši výuku

Probíhá načítání