Největší portál vzdělávacích videí v ČR
menu

Největší Čech v kontextu evropského dění

Karel IV. nebyl jen vládce českého soustátí, ale i císař říše, která zabírala ve středověku většinu Evropy. A to byla výzva i pro muže Karlových kvalit. Postavil se jí ale s obratností sobě vlastní a nesmazatelně se tak zapsal do evropských dějin. Země, ve které se narodil, z jeho úsilí jen těžila. Daroval jí mnohem více než kamenný most, nedobytný hrad uprostřed lesů a první středoevropskou univerzitu.

Největší Čech Karel IV.

Neúnavný bojovník i bohabojný muž. Moudrý a taktizující i prchlivý a temperamentní. Osobnost Karla IV. zůstává i dnes obestřena řadou paradoxů, které můžeme v 21. století jen těžko pochopit. Co ale víme jistě je, že Českým zemím prospěl jako nikdo před ním a dlouho po něm. Hvězda největšího z lucemburských šlechticů zářila celých 62 let a v jejím světle vzkvétaly i země Koruny české. Kulturně, politicky i geograficky. Pojďme si společně ověřit, že o životě krále, jehož jméno nesou ty nejvýznamnější české památky a instituce, znáte všechna fakta, která jej učinila nesmrtelným nejen v českých dějinách.

Videa k námětu

Materiály k námětu

Karel IV.: Král a císař

Pracovní list pro žáky středních škol k námětu do výuky Největší Čech Karel IV., který je součástí vybrané kapitoly Karel IV. Porovnejte si znalosti z našich videí. Vhodné pro prezenční i online výuku.
Časová náročnost:
15 minut

Karel IV.: Korunovační klenoty

Pracovní list pro žáky 2. stupně a středních škol k námětu do výuky Největší Čech Karel IV., který je součástí vybrané kapitoly Karel IV. Porovnejte si znalosti z našich videí. Vhodné pro prezenční i online výuku.

Interaktivní komiks KIV. Boží král

Kvíz: DějePIC!

Vybrané kapitoly

Probíhá načítání