Největší portál vzdělávacích videí v ČR
menu
Nejen včela opyluje

Včela a další opylovatelé

Opylování je proces, bez kterého by se jaro neobešlo. A tak mají včely a další opylovatelé plné ruce práce. Kdo mezi ně patří? Proč jsou pro život na zemi tak důležití? Ukážeme vám, jak to chodí v hmyzím království. A ani v tomto případě nebudou chybět pracovní listy, tentokrát s opylovací tématikou. Můžete si také zahrát hru Hmyzolab a vytvořit si vlastního hmyzáka! Těšíte se?

Stáhnout materiály

nejen-vcela-opyluje

Říká se, že kdyby nebyly včely, byla by naše úroda až o 50 % menší. A to by byl problém. Jak jim tedy můžeme pomoci, aby se jim dařilo? Povíme si, jak přichystat včelí hostinu. Nebojte se, nemusíte kvůli ní na žádný extra nákup. A také se dozvíte, proč vlastně příroda vytvořila květ a co můžete udělat pro to, abyste na vaši zahrádku nalákali barevné motýly. Tak pojďme na to! 

Zobrazit další materiály
Včela medonosná – včelí stát

05:34

Včela medonosná – včelí stát

Víte, že mezi nejlépe fungující stát na světě patří právě včelí stát? Poznejte, jaký je způsob života včel ve včelím společenství, seznamte se s prací včelaře a jeho největším nepřítelem roztočem Varroa destruktor, který způsobuje úhyn včelstev.

Včela medonosná

03:49

Včela medonosná

Včela medonosná je pro planetu Zemi nadmíru důležitá a její spojenectví s lidmi trvá už tisíce let. Poznejte, jaký je způsob života včel ve včelím společenství a prozkoumejte stavbu těla včely.

Hmyz a opylování rostlin

04:31

Hmyz a opylování rostlin

Hmyz z naší planety mizí. V této části Herbáře se dozvíme, co můžeme udělat pro to, aby se tato tendence zastavila a hmyz plnil dál důležitou funkci v přírodě. Tou je opylování rostlin. Bez něj se totiž neobejdeme!

Včely a med

05:03

Včely a med

Od kdy lidé sbírají med? A jak sladký nektar blanokřídlé pracantky vyrábějí? Ze kdy pocházejí první zmínky o včelařství? Jak žili včelaři ve středověku?

Květ

03:57

Květ

Proč vlastně příroda vytvořila květ, billboardy pro hmyz? Květiny lákají hmyz, protože ho potřebují k opylování. Věděli jste, že krásné orchideje jsou cizopasníci? Za jak dlouho květy uvadají?

Včelí opylovači

00:29

Včelí opylovači

Včely plní důležitou úlohu v rozmnožování rostlin. Rostliny pro rozmnožování potřebují přenést pyl z tyčinky na pestík neboli opylovat. Některé rostliny k tomu využívají vítr, většina ale potřebuje hmyz. Právě včely patří mezi významné opylovače rostlin. Dělají to zcela nevědomě při hledání potravy v podobě nektaru a pylu.

Zajímavosti o včele medonosné

07:21

Zajímavosti o včele medonosné

V tomto videu si představíme včelu medonosnou. Dozvíme se o ní spoustu zajímavostí a pochopíme, proč včely chránit a pomáhat jim. Ukážeme si také, jak jednoduše vyrobíme pro včelky pítko. Tím můžeme s pomocí včelám začít.

Šikulové: Jarní motýl a včelka

09:36

Šikulové: Jarní motýl a včelka

Těšíte se na jaro? Dnes ho budeme přivolávat. Vyrobíme si z papírové ruličky jarního motýla a včelku. K výrobě potřebujeme: krepový papír, bílý karton, hedvábné papíry, ruličky od toaletního papíru, čistítka na dýmky, bavlnky, jehly, lepidlo, nůžky, šídlo, štětec a lepidlo. Nezapomeňte na šikovné ruce a pusťte se do práce.

Motýli

06:36

Motýli

V tomto videu se budeme věnovat našim motýlům. Prohlédneme si motýly denní i motýly noční a naučíme se, podle jakých znaků je od sebe rozpoznáme. Vysvětlíme si, jakým způsobem můžeme motýly chránit a proč. Nejde totiž jen o to, že jsou krásní. Vyrobíme pro ně také jednoduché pítko.

Hmyzí domky

03:58

Hmyzí domky

V tomto videu si ukážeme, jak můžeme na zahradě jednoduše vyrobit domek pro hmyz. Proč bychom to měli dělat. I to si řekneme. Hmyzí domky mívají různé podoby a je jen na vás, jaký domek si zkusíte vyrobit.

Probíhá načítání