Největší portál vzdělávacích videí v ČR
menu

Lidé a reprodukce

Známé rčení praví, že otec je vždy nejistý. Kolik dětí, které se u nás narodí, má jiného biologického otce než svého „oficiálního?“ Není to málo. Z důvodu ochrany otcovství se ostatně ženy kontrolovaly odedávna, například pásy cudnosti. Tolerance k mužské nevěře byla vždy vyšší než k té ženské, a to nejen ve společnosti, ale i v zákoně. Preventivním opatřením proti ženskému cizoložství je v některých zemích barbarská praktika ženské obřízky. Z důvodu zabezpečení věrnosti partnera nás příroda vybavila i další silnou zbraní, žárlivostí.

Lidé a reprodukce

Vědci popisují až 36 strategií, které používáme pro hlídání svých partnerů. Zdá se vám to moc? Podíváme se na ně blíže a zjistíme, že některé z nich jsou naprosto běžné a málokdy se nad nimi vůbec pozastavujeme. Muži si prostě chtějí zajistit, že potomek, kterého budou vychovávat, je skutečně jejich. Jiní lidé se naopak dobrovolně rozhodnou vychovávat cizí nezaopatřené dítě. Je nám altruismus geneticky dán? Nadržují adoptivní rodiči svým biologickým dětem? Co je to efekt Popelky? Jak s naším chováním zamíchá možnost genetického testování? A je skutečně smyslem lidského života co nejvíce rozmnožit své geny? Přinášíme odpovědi na tyto i další otázky kolem reprodukce.

Videa k námětu

Materiály k námětu

Pracovní list: Žárlivost

Pracovní list pro žáky 2. stupně ZŠ a střední školy. Prohlubuje znalosti v oblasti problematiky reprodukčních strategií lidí a evolučních i společenských souvislostech.

Metodický list: Žárlivost

Metodický komentář pro učitele 2. stupně a střední školy. Jde o doplňkový materiál k pracovnímu listu Žárlivost.

Vybrané kapitoly

Probíhá načítání